Regularne karmienie rybek to podstawowy obowiązek każdego hodowcy. Dzięki odpowiednio dobranej karmie Twoje rybki będą zdrowe oraz zachowają dobrą kondycję przez długi czas. Wśród dostępnych produktów znajdziesz karmy przeznaczone do uniwersalnego zastosowania, jak i te o określonym działaniu. By mieć pewność, że dokonujesz słusznego wyboru, warto dokładnie przyjrzeć się dostępnej ofercie oraz przeczytać skład dostępnych produktów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady doboru karmy dla rybek akwariowych, którymi powinien kierować się każdy hodowca.

Karma dla rybek a ich potrzeby żywieniowe 

Poszczególne gatunki rybek mogą mieć zgoła odmienne potrzeby w zakresie diety i stosowanych pokarmów. Niektóre gatunki są mięsożerne, inne z kolei roślinożerne. Oczywiście, znajdziesz też gatunki ryb wszystkożernych, jak choćby popularne w hodowli gupiki. Warto więc w pierwszej kolejności dobrać karmę względem potrzeb i preferencji gatunkowych Twoich rybek. 

W przypadku rybek mięsożernych, ich karma powinna zawierać przynajmniej w 60 procentach składniki wysokobiałkowe, a w 30 procentach roślinne. Odwrotnie wygląda sprawa z rybkami roślinożernymi. 70 procent ich pokarmu powinno składać się z roślin, natomiast udział składników białkowych nie powinien przekraczać 10 procent. Warto pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania rybich organizmów, konieczne jest dostarczenie różnych grup składników – białka, tłuszczy i węglowodanów – w odpowiednich proporcjach. 

Rodzaj karmy o sposób żerowania rybek 

Na rodzaj stosowanej karmy ma także wpływ sposób, w który rybki będą ją spożywać. Poszczególne gatunki mogą żerować na powierzchni zbiornika, na jego dnie, lub w obu tych miejscach. W przypadku rybek odżywiających się powierzchniowo, należy stosować przede wszystkim karmę w postaci płatków. Produkty takie będą utrzymywać się na powierzchni wody dość długo, zanim opadną na dno. Dzięki temu rybki będą miały wystarczająco czasu, by spożyć odpowiednią ilość karmy.

Rybki żerujące na dnie zbiornika należy karmić odmiennymi produktami. Do często wykorzystywanych należą granulaty, pałeczki, a także tabletki. Po wprowadzeniu do wody szybko opadają na dno akwarium, gdzie rybki będą mogły je swobodnie podgryzać. 

Warto też dostosować formę karmy do innych predyspozycji rybek – na przykład ich rozmiaru oraz wielkości otworu gębowego. Zaleca się także, by od czasu do czasu zaaplikować rybkom suplementy witaminowe. Nie należy tego robić zbyt często, gdyż organizmy rybek potrafią samodzielnie wyprodukować część potrzebnych witamin, a ponadto – przyswajają je wraz z pożywieniem. 

Pozostałe ważne zasady karmienia rybek 

Rybki należy karmi raz, lub maksymalnie dwa razy dziennie. Nie należy przesadzać z ilością pokarmu, gdyż jeśli nie zostanie zjedzony – może zacząć się rozkładać w zbiorniku, zanieczyszczając skład wody. Nadmiar karmy zawsze można spróbować wyłowić. Ponadto, warto upewnić się, czy rybki nie walczą z sobą o dostęp do karmy. Jeśli tak się dzieje – być może aplikujesz jej zbyt małe porcje. 

Warto też przyjrzeć się dokładnie interesującym Cię produktom i ich etykietom. Zwróć uwagę na zawartość witamin, proporcje poszczególnych składników oraz szczelność opakowania. Warta polecenia jest oferta aquael.pl, zawierająca najlepszy pokarm dla rybek, stosowany przez hodowców początkujących jak i tych zaawansowanych, z wieloletnim stażem i doświadczeniem w prowadzeniu akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here