Białko serwatkowe jest białkiem pozyskiwanym z mleka – pełnowartościowym źródłem ważnych dla organizmu protein. Występuje pod postacią różnorodnych odżywek, z których najczęściej korzystają kulturyści i inni sportowcy, mimo iż przeciętny człowiek też mógłby wiele zyskać na ich spożyciu. Białko serwatkowe a odchudzanie – to tej kwestii przyjrzymy się dziś z bliska. Czy warto zainwestować w paczkę odżywki z serwatką, jeżeli celem jest zrzucenie nadmiaru wagi?

Czym właściwie jest to całe białko serwatkowe?

To białko, które wyciągane jest z białek mleka i stanowi aż 20% jego zawartości. W mleku występuje wraz z kazeiną, z której też tworzy się różnego rodzaju produkty dla sportowców, choć serwatka jest od niej popularniejsza. Wyciągniętą w taki sposób serwatkę poddaje się następnie specjalistycznym procesom filtracji, dzięki którym usuwa się z niej wodę, a także większość laktozy i odpowiednią ilość tłuszczu. Efektem końcowym produkcji jest biały proteinowy proszek. Pierwotnie nie ma on ani zapachu, ani smaku.

Jaką odżywkę wybrać?

Istnieją różne typy odżywek, które w swoim składzie zawierają białko z serwatki. Najbardziej spopularyzowały się jednak dwie ich odmiany – koncentraty białka serwatkowego, określane skrótem WPC oraz izolaty białka serwatkowego, nazywane WPI. Który wariant będzie lepszy? Przeciętnemu człowiekowi spokojnie wystarczy koncentrat. Co prawda izolaty cechują się nieco wyższą jakością, ponieważ zawierają mniej węglowodanów i tłuszczu przy większej podaży białka, ale za to kosztują nawet dwukrotnie więcej, dlatego nie warto w nie inwestować, skoro te różnice w składzie są minimalne.

Białko serwatkowe a odchudzanie

Wciąż nie omówiliśmy jednak najważniejszego tematu. Dlaczego białko serwatkowe i tym samym zawierającą je odżywkę uznano za świetne narzędzie do zwalczania nadwagi? Te właściwości wynikają wyłącznie z wysokiej zawartości protein. Białko jest jednym z najlepszych makroskładników w kontekście odchudzania, ponieważ ma niewiele kalorii (tylko 4 kcal w 1 g), a przy tym nie jest w pełni wchłaniane przez organizm. Aż 30% przyjętych protein może wydostać się z organizmu pod postacią kału, a to znaczy, że białka można zjeść więcej, a i tak nie przytyć. Świetnie hamuje ono również uczucie głodu. Znacznie lepiej radzi sobie z poskromieniem apetytu od zwykłych węglowodanów.

Na pewno fajnym dodatkowym elementem odżywek zawierających białko serwatkowe jest również ich smak. Niektórym zastępują one słodycze. Można je dodawać do omletów, owsianek bądź przygotowywać z nich napoje i zimne szejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here