Na pierwszy rzut oka układanie paneli podłogowych wydaje się prostym zadaniem. Okazuje się jednak, że podczas wykonywania prac należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Układanie paneli „na wyczucie” może przynieść odwrotny efekt. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu następujących kwestii:

  1. Jak przygotować podłoże pod panele podłogowe?
  2. Jak układać panele podłogowe?

Te informacje pomogą Ci zrozumieć, że układanie paneli wcale nie jest tak proste, jak myślisz.

Jak przygotować podłoże pod panele podłogowe?

Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod panele. Podłogę należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Następnie trzeba ułożyć na całej powierzchni warstwę folii paroizolacyjnej. Jej grubość to standardowo 0,2 mm. Dobrym pomysłem będzie przytwierdzenie płatów folii do podłoża za pomocą taśmy. Na folii paroizolacyjnej powinieneś ułożyć warstwę pianki polipropylenowej. Ich grubość wynosi 3 mm. Zadaniem pianki jest zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej. Zamiast pianki możesz zastosować także prostokątne płyty pilśniowe. Pamiętaj, że trzeba je układać prostopadle w stosunku do kierunku ułożenia paneli.

Jak układać panele podłogowe?

Układanie paneli podłogowych musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 12 stopni. Wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale 55-60%. Podczas układania paneli nie należy otwierać okien. Może to mieć wpływ na zmianę warunków termicznych w pomieszczeniu.

Słów kilka warto poświęcić kwestii przeciwwskazań do układania paneli. Nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (kuchnia, łazienka). Nie należy układać paneli w pomieszczeniach z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym oraz na zewnątrz. W przypadku instalacji wodnego ogrzewania podłogowego temperatura pod panelami nie może przekraczać 28 stopni.

Kupując panele, z łatwością zauważysz, że na każdym opakowaniu jest umieszczona informacja dotycząca sposobu montażu. Największą popularnością cieszą się panele na zatrzask. Ich łączenie jest stosunkowo proste i intuicyjne. Bardzo ważny jest kierunek układania paneli. W przypadku długich i wąskich pomieszczeń (przedpokój, korytarz) panele najlepiej układać równolegle względem dłuższej ściany. Jednocześnie powinny być one ułożone prostopadle do okna. To sprawi, że połączenia między panelami nie będą widoczne. Problem pojawia się w momencie, kiedy w pokoju znajduje się kilka okien. W takiej sytuacji najlepiej układać panele równolegle do promieni słonecznych wpadających przez okno umieszczone naprzeciwko wejścia do pokoju.

Podczas układania należy pamiętać o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej wzdłuż każdej ściany. Szerokość szczeliny powinna wynosić 5-10 mm. Wolna przestrzeń sprawi, że panele będą mogły swobodnie zmieniać objętość pod wpływem zmian wilgotności i temperatury.

Czy warto samodzielnie układać panele? Z jednej strony sam montaż nie jest bardzo skomplikowany. Z drugiej strony należy pamiętać o kilku zasadach i dobrze rozplanować prace. Na pewno dużo lepszym pomysłem będzie zlecenie tego zadania fachowcom. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz miał pewność, że praca jest wykonana w sposób profesjonalny. Jeżeli potrzebna Ci profesjonalna ekipa remontowa z Warszawy, to wejdź na stronę remontywarszawa-remo.pl. Znajdziesz tam kompleksową ofertę obejmującą remonty mieszkań, domów, lokali usługowych i powierzchni biurowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here