Nowoczesne sprzęty elektroniczne (RTV oraz AGD) to nierzadko warte kilka-kilkanaście tysięcy złotych przedmioty, których strata lub zniszczenie oznacza ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Trudno nam sobie wyobrazić życie bez smartfona, lodówki, pralki czy komputera. Co w takim razie możemy zrobić, aby chronić się przed finansowymi skutkami np. pożaru domu albo kradzieży?

Przedłużona gwarancja

Jeśli kupujemy nowy sprzęt RTV lub AGD w elektromarkecie, to bardzo często otrzymujemy ofertę przedłużenia gwarancji. To jeden ze sposobów, aby w razie usterki sprzętu nie wystąpiła konieczność wezwania fachowca lub co gorsza, zakupu nowego urządzenia. Niekiedy przedłużona gwarancja jest wzbogacona o ubezpieczenie. Wpływa to oczywiście na ostateczną kwotę, jaką zapłacimy za sprzęt, a do tego nie mamy zbyt dużego pola manewru – sklepy elektroniczne zazwyczaj proponują ubezpieczenie tylko z jednej firmy, które dodatkowo nie podlega negocjacjom. Możemy otrzymać gwarancję, że sprzęt zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy w razie uszkodzenia. Jednak szczegółowe warunki mogą być mniej korzystne (np. umowa może nie obejmować kradzieży), a do tego musimy przedłużać gwarancję każdego nowego sprzętu, co bywa kosztowne.

Ubezpieczenie majątkowe a sprzęt elektroniczny

Polisa majątkowa to kompleksowy produkt ubezpieczeniowy, który obejmuje (w podstawowym wariancie) stałe elementy nieruchomości, czyli mury, fundamenty czy dach. Dodatkowo jednak może mieć w zakresie ruchomości, a więc takie elementy jak meble, dzieła sztuki, biżuterię czy właśnie sprzęt RTV i AGD. W ramach polisy możemy liczyć na odszkodowanie, jeśli sprzęt zostanie skradziony lub zniszczony przez działanie osób trzecich (wandalizm). Ponadto polisa ta chroni przed finansowymi następstwami między innymi takich zdarzeń jak:

  • pożar (zarówno naturalny, jak i spowodowany przepięciem instalacji elektrycznej),
  • zalanie (z awarii kanalizacji lub w czasie powodzi/ulewnego deszczu),
  • uderzenie pioruna,
  • huragan,
  • trzęsienie/osunięcie się ziemi,
  • mróz,
  • osunięcie śniegu.

Ile kosztuje polisa majątkowa, które obejmie sprzęt elektroniczny? W zależności od charakterystyki nieruchomości kwota ta może wynieść od kilkuset do tysiąca złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wartość nieruchomości oraz wszystkich urządzeń, to kwota ta nie jest wysoka, a gwarantuje wypłatę odszkodowania, które pokryje wszelkie straty. Oczywiście sprzęt musi znajdować się na terenie nieruchomości – polisa ta nie pokryje straty związanej z kradzieżą np. laptopa z samochodu.

Assistance domowy a naprawa sprzętu

Innym rodzajem produktu ubezpieczeniowego jest domowy Assistance, który często jest dodawany do oferty polisy majątkowej. W tym wypadku jest to usługa towarzystwa ubezpieczeniowego, które w razie awarii sprzętu (np. lodówki, telewizora) wezwie do naszego mieszkania fachowca oraz opłaci jego usługę. Zazwyczaj taka możliwość jest limitowana (tj. jedna lub dwie usługi naprawy w ciągu 12 miesięcy w ramach umowy), ale obejmuje również usługi hydrauliczne, dozoru, opieki nad dziećmi, zwierzętami domowymi itp.

Masz drogi sprzęt elektroniczny i chcesz chronić swoje finanse? Skontaktuj się z biurem Eurofinance Warszawa Bemowo, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród dziesiątek propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Z nami podpiszesz umowę, która będzie chronić Twój portfel przed niespodziewanymi wydatkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here