Zdecydowanie coraz częściej i chętniej ćwiczymy w domu. Aktywność fizyczna to nie tylko gwarancja pięknej sylwetki, ale także lepsze zdrowie i kondycja. Piłki do ćwiczeń już od wielu lat stosowane są w różnych programach treningowych, dzięki czemu zyskały zwolenników na całym świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie korzyści dają i w jaki sposób można je wykorzystać. Aby przybliżyć Wam ten temat, przygotowaliśmy krótki artykuł z najważniejszymi informacjami na temat fit ball. 

Piłki do ćwiczeń: najważniejsze informacje 

Fit ball, piłka gimnastyczna, piłka do ćwiczeń – to trzy określenia, które najczęściej spotykamy, gdy szukamy tego rodzaju piłki. Chociaż nazwy bywają różne, właściwości i zastosowanie, będą takie same. Fit ball wykorzystuje się przede wszystkim do treningów fitness oraz rehabilitacji. Ich klasyczne wersje mają od 56 do 75 cm średnicy, dzięki czemu osiągają spore gabaryty. 

Istotne jest także wykonanie piłek do ćwiczeń. Najlepszą jakość i wytrzymałość gwarantują te, które powstały z elastycznej gumy PCV. Zastosowanie takiego materiału chroni piłkę przed pęknięciem podczas użytkowania, a także zapewnia twarde podłoże w trakcie treningu. 

W jakich schorzeniach pomagają piłki do ćwiczeń?

Na popularność piłek gimnastycznych zapewne wpływa ich szeroki wachlarz zastosowań. Doskonale wzmacniają mięśnie, pomagają je rozluźnić oraz wymasować. Ponadto, rewelacyjnie sprawdzają się w trakcie ćwiczyć korygujących wady postawy. Jednak to nie koniec! Przez fizjoterapeutów wykorzystywane są także w trakcie leczenia bólów kostno-stawowych, jak i kręgosłupa. 

Piłki do ćwiczeń: wady postawy
fot. pixabay.com

Jak trenować z fit ball?

Ze względu na duże możliwości piłek treningowych, ilość ćwiczeń jest naprawdę duża. Od brzuszków, przez skłony, skończywszy na rozciąganiu. Kluczowe natomiast będzie to, aby rodzaj aktywności dobrać indywidualnie do naszych potrzeb. W Internecie nie brakuje wielu filmików instruktażowych, publikowanych przez sportowców lub trenerów personalnych. Tego typu programy dostępne są także na płytach DVD, więc nie powinniśmy mieć problemu z tym, żeby znaleźć coś dla siebie.

Nie należy zapominać także o efektach zajęć fit ball. Efekty regularnych ćwiczeń są bardzo szybko widoczne, ponieważ angażują praktycznie wszystkie partie ciała. W trakcie balansowania na piłce napinamy mięśnie głębokie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Z kolei utrzymanie się w pozycji siedzącej motywuje do prawidłowej postawy. Dzięki temu, wystarczą trzy treningi w tygodniu, aby po miesiącu zauważyć pierwsze rezultaty. 

Gdzie ćwiczyć z piłkami? 

Wyjścia są tak naprawdę dwa: w domu lub na siłowni. Fit ball to z pewnością sprzęt do ćwiczeń, który  znajdziemy w wielu strefach ćwiczeń. Można przeprowadzać regularne treningi w trakcie ulubionego serialu, czy słuchając głośno muzyki, co lubi wiele osób. Popularne są także zajęcia fitness z zastosowaniem piłek gimnastycznych, które oferuje wiele siłowni.

Piłki gimnastyczne: gdzie je kupić?

Mata do ćwiczeń, piłki gimnastyczne, gumy do rozciągania, bieżnie domowe – niezależnie od tego, którego rozwiązania szukamy, najważniejszy będzie wcześniejszy research. Co prawda, nie jest to najdroższy zakup i nie wymaga szczegółowej analizy, jednak warto wcześniej, cokolwiek na ten temat wiedzieć. Tym bardziej że występują różne rodzaj fit ball. Jedne mogą mieć całkiem gładką powierzchnię, inne z kolei posiadają gumowe wypustki, które pomagają rozluźnić mięśnie i powalczyć z cellulitem. 

Piłki do ćwiczeń
fot. pixabay.com

Ważną cechą piłek gimnastycznych jest ich cena. Z reguły zaczynają się od około 20 złotych i kończą na niecałych 100, dlatego rozwiązanie to jest niezwykle przystępne. W ostatnim czasie popularne są piłki przezroczyste, które podbijają serca miłośników sportu na całym świecie. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i informacje przybliżyły Wam wystarczająco temat piłek do ćwiczeń. Zachęcamy wszystkich do domowej aktywności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy znacząco ograniczamy nasz ruch i częściej spędzamy czas na kanapie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here