Karty płatnicze przedpłacone PrePaid to jedna z ciekawych opcji płatniczych na rynku bankowym. Możliwość kupienia karty, która działa na doładowania i płacenia nią za zakupy czy wypłacanie pieniędzy z bankomatu pozwala na bezpieczne przechowywanie gotówki i elastyczne płacenie “plastikiem” w wielu sytuacjach. Karty PrePaid kupić można w wielu bankach w ciągu kilkunastu minut, co sprawia, że nie musimy również czekać na ich wydanie. Plasują się tuż za kartami kredytowymi i debetowymi, ale pomimo tak wielu zalet wciąż nie są tak popularne, jak one. Czym są karty płatnicze PrePaid? Na jakiej zasadzie działają? Jakie są ich korzyści? Jak i gdzie można je kupić? Odpowiedzi na pytania, przydatne porady i wskazówki prezentujemy w dalszej części tekstu.

Czym jest karta PrePaid?

Karta przedpłacona PrePaid to karta płatnicza wielokrotnego użytku. Działa ona na zasadzie przedpłat. Jeśli wpłacimy na nią konkretną sumę — taką kwotę będziemy mogli wydawać poprzez płacenie kartą. Kartę przedpłaconą możemy kupić od ręki w wielu bankach, choć nie wszystkie oddziały prowadzą sprzedaż takich kart. Aby ją otrzymać, nie musimy zakładać konta, być klientem banku czy wiązać się umową z konkretnym bankiem. Kartę taką kupujemy za kilkanaście złotych po okazaniu dokumentu tożsamości. Karta PrePaid niegdyś była całkowicie anonimowa, ale obecnie przypisywana jest prawnie do danej osoby. Poza opłatą za samą kartę, która wynosi najczęściej 15 zł – 20 zł nie ponosimy z tego tytułu żadnych innych opłat czy abonamentów. Karta taka posiada swoją tabelę opłat i prowizji a jedynie za co płacimy to standardowe transakcje jak np. wypłata pieniędzy z bankomatów za granicą czy przewalutowanie transakcji. Podstawowa funkcjonalność karty jak jej doładowanie, wypłata z bankomatów sieci banku, płatności w internecie czy sklepie są darmowe. Sama karta posiada również termin ważności, ma taką samą plastikową formę jak karta kredytowa i karta debetowa oraz możemy dzięki niej przeprowadzać takie same transakcje jak w przypadku karty debetowej. Karty PrePaid dostępne głównej w walucie PLN, ale można je spotkać również w dolarach, funtach czy euro.

Jak działa karta PrePaid?

Działanie karty przedpłaconej PrePaid jest bardzo proste i poradzi sobie z jej obsługą nawet osoba nieznająca się na bankowości czy finansach. Po wizycie w oddziale banku, podpisaniu umowy i jej kupieniu — karta jest gotowa do użytku. W banku otrzymujemy samą kartę, kod pin oraz numer rachunku technicznego, na który będziemy wpłacać pieniądze. Początkowe saldo karty to 0 zł. Aby móc z niej korzystać, musimy wpłacić na nią pieniądze. Odbywa się to poprzez wysłanie zwykłego przelewu na rachunek techniczny karty. Jeśli mamy konto w tym samym banku co kartę PrePaid pieniądze powinny dojść w ciągu kilku minut. Jeśli wysyłamy przelew z innego banku, operacja zaksięgowania środków może potrwać 1-2 dni robocze. Gdy pieniądze znajdą się już na koncie, możemy zacząć korzystać i płacić kartą PrePaid. Dzięki niej zapłacimy za zakupy w internecie, za kolacje w restauracji, za zakupy w tradycyjnym sklepie, wypłacimy pieniądze w bankomacie lub będziemy mogli korzystać z niej za granicą. Wydawać będziemy mogli jedynie taką kwotę, jaka znajduje się aktualnie na karcie — bez możliwości zejścia na minus. Gdy pieniądze na karcie skończą się, będziemy mogli doładować ją ponownie i korzystać z niej w dalszym ciągu.

Karta kredytowa PrePaid jest traktowana jak karta debetowa. Możemy przy jej pomocy wydawać tylko tyle środków, ile na niej się obecnie znajduje. Nie posłuży ona nam w przypadkach, gdy wymagany jest zastaw lub otwarty kredyt i możliwość zajęcia konkretnej sumy. Kartą PrePaid tak jak kartą debetową nie zapłacimy np. za luksusowe hotele, gdzie wymagany jest zastaw, nie wypożyczymy samochodu ani nie weźmiemy drogiego sprzętu na abonament u operatora telefonii komórkowej. To jedyne ograniczenia, które posiadają również zwykłe karty debetowe. Poza nimi karty PrePaid działają tak samo, jak te debetowe wydawane do rachunku.

Korzyści płacenia kartą PrePaid

Karta przedpłacona PrePaid ma bardzo wiele plusów, które warto wykorzystać. Pierwszy z nich to niezobowiązujący charakter karty. Nie podpisujemy umowy abonamentowej z bankiem i na nic się nie “umawiamy z nim”. Kartę taką możemy zamknąć w dowolnym momencie, co jest również plusem. Samo wydanie karty trwa chwilę i jest przeprowadzane podczas kilkunastominutowej wizyty w oddziale banku. Kart takich możemy mieć wiele, dowolnie je otwierać i zamykać. Korzystanie z kart PrePaid jest dobrym sposobem na oddzielenie domowych wydatków np. od naszych prywatnych pieniędzy lub środków na jakiś konkretny cel. np. wakacyjny wyjazd. Karty takie są pełnoprawnymi kartami płatniczymi na całym świecie, są akceptowane we wszystkich punktach umożliwiających płatność kartami i działają tak jak karty debetowe.

Ważnym aspektem jest aspekt bezpieczeństwa. Jeśli często płacimy w internecie, lub korzystamy z karty, możemy przelać na kartę PrePaid pewne środki i używać właśnie niej zamiast tej debetowej wydanej do konta bankowego. W razie kradzieży danych lub fizycznej kradzieży karty stracimy tylko sumę, która na niej się znajduje, a nie całą miesięczną pensję i wszystkie pieniądze z głównego konta. W razie podejrzeń o kradzież danych itp. możemy bardzo prosto zamknąć kartę i wyrobić nową od ręki co nie jest takie proste i szybkie przypadku karty wydanej do rachunku bankowego. Karty przedpłacone dostępne są również w różnych wzorach, co pozwala wybrać tę najlepiej o nas pasującą.

Jeśli posiadamy dzieci, karta PrePaid może być przekazywana właśnie im. Jest to bardzo dobry sposób na bezpieczną naukę działania kart płatniczych, bez obawy, że dziecko wyda zbyt dużą sumę lub zgubi samą kartę. Możemy przelać na nią np. kieszonkowe i pozostawić dziecku wybór jak je wyda. Dla nastolatka będzie to nie lada frajda, a my w ten sposób będziemy uczyć go, jak działa bankowość. Kartę PrePaid możemy również dać dziecku, jeśli wyjeżdża na kolonie czy samodzielnie zabrać ją na własny wyjazd. W razie konieczności, będziemy mogli przelać od ręki, dziecku gotówkę, z której będzie mogło skorzystać w ciągu kilku minut w bankomacie lub samodzielnie otrzymać szybki zastrzyk pieniędzy od rodziny na dedykowane konto techniczne zasileń karty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here