W dobie pandemii wiele miejsc rozrywki zostało zamkniętych. To samo dotyczy restauracji i kawiarni. Więcej czasu spędzamy w domach i szukamy aktywności na świeżym powietrzu. Coraz chętniej wybieramy się na wędrówki po lasach i górach. Chociaż niegdyś to wyprawy nad morze były niezwykle popularne, tak teraz można zauważyć zmianę w tym trendzie. Dlaczego chodzimy po górach? Jak przygotować się na taką wyprawę? Nasz najnowszy artykuł: Korona Gór Polskich przewodnik podpowie Wam, jak ją zdobyć i co ze sobą zabrać, aby bezpiecznie zdobywać szczyty.
Czym jest Korona Gór Polski?
Zanim rozpoczniemy przygotowania do zdobywania szczytów, warto zaczerpnąć nieco wiedzy. W gwoli ścisłości: Korona Gór Polskich to lista 28 szczytów, które są najwyższymi punktami poszczególnych pasm górskich. Musimy pamiętać, że przy ustalaniu tej listy kierowano się nie tylko wysokością poszczególnych szczytów, ale i tym, czy prowadzi na nie szlak turystyczny. A że listę sporządzono w 1997 roku, musimy się liczyć z tym, iż nie zawsze najwyższy szczyt w danym paśmie górskim będzie zgodny z listą KGP. Nie powinno nam to jednak odebrać radości z wędrowania oraz zdobywania turystycznych odznak, które mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałym wyróżnieniem.
Aby otrzymać odznakę zdobywcy Korony Gór Polskich, musimy nie tylko zdobyć umieszczone w wykazie szczyty, ale też potwierdzać kolejne wycieczki w specjalnej książeczce. Jest ona weryfikowana przez Lożę Zdobywców KGP, która – po zatwierdzeniu przebytych przez nas tras – może przyznać nam tytuł Zdobywcy KGP. W ten sposób możemy dołączyć do ponad 20 tysięcy osób, które połączyła miłość do gór i ich najwyższych szczytów.
Korona Gór Polskich przewodnik po najpiękniejszych szczytach
Lista szczytów, które musimy zdobyć do odznaki, jest długa. Istnieje wiele przewodników, które opisują każdy z nich. Co ciekawe, wiele tego typu publikacji, posiada specjalne miejsca na to, aby kolekcjonować pieczątki. Najczęściej znajdują się one na końcu książki.
Każda wyprawa w góry wymaga przygotowania. Chociaż istnieje wiele szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich, trzeba mierzyć siły na zamiary. Na których możemy się skupić na początku? Które szczyty są najczęściej wybierane przez turystów? Możemy w pierwszej kolejności postawić na tych szczyty, które mają w sobie coś naprawdę wyjątkowego.
Do najpopularniejszych szczytów Korony Gór Polskich zalicza się m.in.:
- Łysica w Górach Świętokrzyskich
- Biskupia Kopa w Górach Opawskich
- Czupel w Beskidzie Małym
- Śnieżka w Karkonoszach
- Babia Góra w Beskidzie Żywieckim
- Rysy w Tatrach
Jak przygotować się do wyprawy?
Choć polskie góry to nie Alpy ani Himalaje, ignorować ich nie można. Bez względu na to, czy mamy zamiar zdobywać Rysy, czy wędrować po Beskidzie Śląskim, musimy się do górskiej wycieczki odpowiednio przygotować. Wygodne buty trekkingowe, odzież termoaktywna, pojemny plecak i zapas żywności – oto podstawa. Nie możemy też zapominać o dokładnych mapach oraz ochronie przed deszczem, która w razie załamania pogody pozwoli nam przetrwać chłód i wiatr.
Co zabrać w góry? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Podstawą jest to, aby ekwipunek dopasować do naszego poziomu zaawansowania. To samo dotyczy wysokości zdobywanych szczytów oraz obranych tras. Pogoda w górach zmienia się dynamicznie i na samej górze zawsze jest niższa, aniżeli tuż po wyjściu z domu. W jednej chwili możemy kąpać się w promieniach słońca i cieszyć ciepłem, gdy za chwilę silny wiatr oraz mgła, wprowadzą całkowitą dezorientację. Wszelkie książki typu Korona Gór Polskich Przewodnik są świetnym źródłem wiedzy dla osób początkujących. Pomocne mogą okazać się również fora i grupy tematyczne w social mediach. Przed wyprawą powinno się pobrać aplikację dla turystów, sprawdzić aktualne warunki pogodowe oraz zapisać numery telefonów awaryjnych.
Dla wielu z nas, góry to przede wszystkim świetna forma spędzania wolnego czasu w aktywny sposób oraz na nacieszenie się pięknymi widokami. Nie brakuje również pasjonatów gór, którzy lubią stawiać sobie nowe wyzwania, dzięki czemu planują swoje wyprawy tak, by zdobyć Koronę Gór Polskich.