Nikogo zapewne nie zdziwi, że książki są wdzięcznym pomysłem na prezent pod choinkę, na urodziny i tak dalej. Jeśli osoba, której planujemy poczynić upominek, jest zapalonym czytelnikiem to sprawę poszukiwań odpowiedniego prezentu mamy ułatwioną. Księgarnie udostępniają nam przeogromny wybór książek, także tych opartych na faktach. Czy znajdzie się wśród nas ktoś, kto z wypiekami na twarzy czytuje trzymające w napięciu thrillery lub powieści grozy? Sam jestem zapalonym czytelnikiem pochłaniającym rocznie ponad 20 tytułów z pogranicza grozy, weird fiction, thrillerów skandynawskich i fantastyki naukowej. W niniejszym artykule skupimy się na książkach kryminalnych opartych na autentycznych wydarzeniach. Gdzie je kupić? Na czym bazują? Co mógłbym w tej kwestii polecić czytelnikom? 

Książki kryminalne na faktach – podział i przykłady

Thrillery nierzadko bazują na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się w przeszłości. Niektóre z nich są pochodną rzetelnych śledztw dziennikarskich, inne z kolei jedynie bazują na wydarzeniach, które rozegrały się w przeszłości. Ich wybór zależy od naszych osobistych preferencji. Rynek wydawniczy jest bogaty w tytuły, które zmrożą nam krew w żyłach. Od czego by tu zacząć? Jeśli jesteś zwolennikiem mocnych książek ujawniających rąbek brutalnego półświatka-przedstawiającego rzeczywistość, od której wolimy trzymać się z daleka, to reportaże rozmaitych dziennikarzy śledczych będą na miejscu.

Książki kryminalne na faktach biblioteka

Czytelnicy tradycyjnych powieści kryminalnych również znajdą coś dla siebie. Spośród rozmaitych gatunków literackich wybija się w szczególności niewielka nisza powieści grozy, którą równie dobrze mogłyby bazować na autentycznych wydarzeniach. Książki kryminalne na faktach możemy podzielić na następujące grupy:

  • Reportaże śledcze będące wynikiem rzetelnie odrobionej pracy domowej dziennikarzy śledczych. W tym miejscu warto wspomnieć tu nazwisko Wojciecha Sumlińskiego i jego poczytne książki („ABW”, „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”, „Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera”). Szukając książki, z pogranicza książki kryminalnej a literatury faktu znajdziemy również te nawiązujące do głośnych zbrodni sprzed wielu lat. Jarosław Molenda jest autorem, którego książkę zatytułowaną „Wampir z Warszawy” przeczytasz jednym tchem. Pozycja ta jest szczegółową relacją o brutalnym zabójcy grasującym po ulicach Warszawy w pierwszych latach po IIWŚ. Marcin Margielewski to kolejny autor godny polecenia w tym miejscu. Jego „Modelki z Dubaju” stały się istnym bestsellerem. Książka ta, podobnie jak poprzednio wymienione opowiada o autentycznym wydarzeniach i ludzkich dramatach rozgrywających się na Bliskim Wschodzie.

 

  • Klasyczne powieści kryminalne nieraz bazują na autentycznych wydarzeniach. Agatha Christie jest ikoniczną postacią w świecie literatury kryminalnej. Mało kto wie, że jej „Morderstwo w Orient Expressie” bazuje na prawdziwej historii. Pewne wątki zawarte w fabule tej powieści bazują na porwaniu i zabójstwie jednego z pionierów lotnictwa, Karola Lindbergha. Ów wydarzenie miało miejsce w 1932 roku.

 

  • Horror naturalistyczny odwołuje się nie do zmór, potworów czy istot nadnaturalnych. Tu prawdziwym demonem jest sam człowiek. „Dziewczyna z sąsiedztwa”  Jacka Ketchuma opowiada o szaleństwie skrzętnie ukrywanym za murami na pozór porządnego domu. Łatwo sobie wyobrazić, że podobne wydarzenia miały miejsce w różnym czasie i w różnych miejscach. Mają również miejsce i dzisiaj.

Gdzie nabyć książki kryminalne na faktach?

Wartościowe książki kryminalne możemy nabyć w dosłownie każdej księgarni. Możemy poszperać w tradycyjnej księgarni, a miła pani ekspedientka na pewno nam poradzi w wyborze odpowiednich pozycji. Alternatywą dla konwencjonalnych zakupów może być księgarnia internetowa. Tak się składa, że tu wybór mamy przeogromny. Mamy w nich szeroki wybór książek. Wiele gigantów takich jak Empik sprzedaje olbrzymią ilość pozycji książkowych. Za pomocą myszki możemy wybrać odpowiednią, interesującą nas zakładkę z pozycjami gatunków literackich. Starsze tytuły, które wyszły już z księgarnianego obiegu, znajdziemy natomiast za pomocą rozmaitych antykwariatów. Poprzez allegro możemy znaleźć odpowiednią, interesującą nas pozycję. Tradycyjne wypożyczenie książek również nie jest najgorszym pomysłem. Korzystając z biblioteki, również możemy trafić na ciekawiące nas thrillery.

Książki kryminalne na faktach bilbioteka

Książki dla dzieci a kryminały

Czy istnieją książki kryminalne dla dzieci? Oczywiście takie, które można ze spokojem sumienia im polecić. Polska i zagraniczna literatura wychodzi nam naprzeciw. Nie są może oparte na faktach, tak jak opisane w powyższych akapitach, lecz na pewno zaciekawią dzieci. Podam może kilka przykładów takich pozycji.

  • Astrid Lindgren -„Przygody detektywa Blomkvista”
  • Martin Widmark – „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”
  • Victor Escandell – „Zagadki detektywistyczne”
  • Zofia Staniszewska – „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Dębów Rogalińskich”
  • Arthur Conan Doyle – „Przygody Sherlocka Holmesa”
  • Adam Bahdaj – „Wakacje z duchami”

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here