Osteopatia jest to system diagnostyczno leczniczy zajmujący się zaburzeniami układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Ciało człowieka traktuje holistycznie tzn. całościowo i wszechstronnie. Procesy zachodzące w ludzkim ciele są ze sobą powiązane. Organizm człowieka jest traktowany jako całość, a nie tylko suma niezależnych od siebie narządów. Osteopata wykorzystuje całościową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki do oceny wpływu czynników fizycznych i psychicznych na powstawanie dolegliwości. Osteopatia zakłada, że człowiek posiada wrodzone, naturalne zdolności do samoleczenia. Zadaniem osteopaty jest ich pobudzanie za pomocą technik manualnych uwalniających napięcia skumulowane w ciele pacjenta w celu zrównoważenia zaburzonej homeostazy organizmu. Zdrowie jest wynikiem równowagi oraz dobrostanu ciała i umysłu. Osteopata ma szeroką wiedzę ogólnomedyczną pozwalającą precyzyjnie wyczuwać zależności pomiędzy tkankami organizmu oraz umożliwiającą wykrywanie patologii nienadających się do leczenia manualnego. Takie przypadki osteopata kieruje do leczenia przez odpowiedniego specjalistę. Osteopatą może zostać lekarz, fizjoterapeuta oraz student medycyny lub fizjoterapii po ukończeniu podyplomowych studiów z zakresu medycyny osteopatycznej.

Wskazania do leczenia osteopatycznego

Osteopatia najczęściej jest traktowana jako część składowa fizjoterapii połączonej z medycyną stymulująca procesy naprawcze organizmu. Nie jest jednak sposobem na wszystkie schorzenia. Do osteopaty najczęściej zgłaszają się osoby z ostrymi i przewlekłymi bólami układu kostno-stawowego i kręgosłupa, u których dolegliwości ograniczają aktywność ruchową i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wskazaniem do wizyty mogą być: kontuzje powyżej jednego miesiąca, przeciążenia tkanek miękkich, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, zespoły korzeniowe, rwa kulszowa, udowa lub ramienna, zespół bolesnego karku, ból w obrębie miednicy, ból stawu biodrowego, ból między łopatkami, zespół cieśni nadgarstka i inne. Osteopata zajmuje się też zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych, schorzeniami układu gastroenterologicznego, urologicznego oraz układu krążenia i oddechowego w przypadkach wykluczenia przez lekarza poważnych zmian patologicznych. Osteopata diagnozuje przyczyny bólu nie zawsze zlokalizowane w miejscu występowania dolegliwości. Metody osteopatyczne mają szerokie zastosowanie w rehabilitacji dzieci i młodzieży, a także osób uprawiających sport. Przeciwwskazania do osteopatii to ciąża w pierwszym trymestrze, pacjenci po zabiegach operacyjnych oraz dolegliwości, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

Dobry osteopata w Warszawie

Do osteopaty nie jest konieczne skierowanie lekarskie. Pacjenci z dolegliwościami kręgosłupa, wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, urazami sportowymi, przeciążeniami tkanek miękkich, bólami głowy, migrenami, szumami usznymi i zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych mogą uzyskać pomoc doświadczonego osteopaty w klinice Carolina Medical Center w Warszawie. Fizjoterapeuta Dyplomowany Osteopata praktykujący w tej placówce ukończył 5-letnią międzynarodową szkołę i obronił pracę dyplomową. W klinice Carolina Medical Center w razie konieczności można skorzystać z pomocy innych specjalistów zajmujących się leczeniem bólu i układu ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here