Popyt na rynku nieruchomości nie zwalnia. Nowe inwestycje mieszkaniowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony klientów prywatnych, jak i inwestorów szukających miejsca na ochronę swojego kapitału. Według raportu Rednet Consulting w Warszawie na koniec III kwartału 2021 roku na sprzedaż dostępnych było 11 499 mieszkań, a średnia cena oferty wyniosła 12 325 zł za mkw . Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej inwestycjom deweloperskim w stolicy oraz podpowiedzieć, w których jej dzielnicach warto gdzie szukać mieszkania.
Warszawa jest największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Atrakcyjne otoczenie gospodarcze, wyjątkowa oferta kulturalna i handlowa przyciągają do stolicy wiele osób. Nie może dziwić więc wysoki popyt na mieszkania. Według raportu portalu rynekpierwotny.pl[1] w drugim kwartale 2021 r. ze stołecznego rynku ubyło 55 inwestycji deweloperskich. Wyraźny spadek o 18% w stosunku do poprzedniego kwartału, dotyczył także liczby dostępnych mieszkań na stołecznym rynku pierwotnym.
– Wyniki opublikowane w ostatnim czasie przez firmy deweloperskie pokazują, że nieruchomości mieszkaniowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Popyt stymulowany jest przez dwie główne grupy. Zasadnicza to klienci podstawowi, którzy kupują lokal w celu zaspokojenia własnych potrzeb życiowych. Uzupełniają ją inwestorzy, którzy w nieruchomościach upatrują możliwości ochrony kapitału, a nawet jego pomnożenia – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży Murapol SA.
Gdzie szukać mieszkania w stolicy i na co zwrócić uwagę?
Według raportu portalu rynekpierwotny.pl[2] najwięcej nowych ofert w ostatnim kwartale w Warszawie pojawiło się na terenie Ursusa i Białołęki. Z kolei w ciągu ostatnich sześciu miesięcy najwięcej mieszkań kupiono kolejno w dzielnicach: Białołęka, Mokotów, Ursus i Włochy. Czym, prócz lokalizacji, kusi obecnie deweloper? Warszawa jest miastem, w którym kupujący zwracają uwagę m.in. na nowoczesne rozwiązania zastosowane w mieszkaniach.
– Klienci szukający obecnie mieszkań, coraz częściej pytają deweloperów o nowoczesne i proekologiczne udogodnienia, jak np. pakiety antysmogowe, systemy automatyki mieszkaniowej, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czy energooszczędne oświetlenie części wspólnych osiedli. W związku z pandemią wzrosło również zainteresowanie dodatkową przestrzenią zewnętrzną przynależną do mieszkania. Balkon, taras, czy ogródek to coraz częściej punkt obowiązkowy przy wyborze lokalu – dodaje Łukasz Tekieli.
Jak kształtują się ceny na stołecznym rynku? Czy warto tu zamieszkać?
Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników decydującym o wyborze mieszkania jest jego cena. Według wskazanego już wcześniej raportu portalu rynekpierwotny.pl średni koszt mkw. w Warszawie wzrósł o 4,3% w III kw. 2021 r. i wynosi około 11 500 zł/mkw. Największe wzrosty cen odnotowano na Mokotowie (15,5%), Targówku (10,3%) i Woli (9,7%).
Chętnych na zamieszkanie w Warszawie nie brakuje. Miasto, będące jedną z największych stolic w Europie, dynamicznie się rozwija. To gospodarcze, społeczne i polityczne centrum Polski. Chłonny rynek pracy, dający szerokie możliwości zawodowe jest magnesem przyciągającym mieszkańców. Jednocześnie Warszawa jest miastem nowoczesnym, w którym odbywają się najważniejsze imprezy kulturalne i sportowe w kraju. To także miasto przesiąknięte historią. Czy warto tutaj zamieszkać? Z pewnością oferta stolicy jest na tyle bogata, że każdy może znaleźć w niej swoje miejsce.
[1] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/warszawski-rynek-mieszkaniowy-iii-q-2021/11994/
[2] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/warszawski-rynek-mieszkaniowy-iii-q-2021/11994/