Ósemki, czyli zęby mądrości, nazywane są również ofiarami ewolucji. Z pewnością były przydatne naszym prehistorycznym przodkom, ale obecnie często z trudem mieszczą się w szczęce, nieraz powodując stan zapalny i ból. W takiej sytuacji mogą wyrastać w niewłaściwej pozycji lub pozostać niewyrżnięte, a koniecznością stanie się ich usunięcie. Jak wygląda usuwanie ósemek w klinice w Warszawie i czy jest się czego bać?
Usuwanie ósemek u warszawskiego stomatologa – nie taki diabeł straszny
Usuwanie ósemek to zabieg, który często jest konieczny ze względu na leczenie ortodontyczne lub dolegliwości bólowe. Nieprawidłowo ułożone w szczęce zęby mogą prowadzić do stanów zapalnych, sprawiać trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej, a także prowadzić do rozwoju próchnicy. Wówczas stomatolog może zalecić ekstrakcję ósemek. Zabieg ten wywołuje strach oraz dreszcze u niektórych pacjentów, w rzeczywistości jednak nie powinien być powodem do obaw. Ekstrakcja zębów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym w każdym gabinecie w Warszawie i całej Polsce, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, nawet jeśli konieczna jest ingerencja skalpela. Niektóre warszawskie kliniki oferują zestresowanym klientom usuwanie ósemek pod narkozą. W ten sposób nie pamiętają oni o żadnych nieprzyjemnościach.
Jak przebiega chirurgiczne usuwanie ósemek?
Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły lub zatrzymały się w dziąśle, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Nie oznacza to jednak skomplikowanej operacji, a jedynie drobną ingerencję skalpela. Usuwanie wykonywane jest przez chirurga stomatologa, który po znieczuleniu pacjenta, ostrożnie nacina dziąsło, aby ułatwić sobie dostęp do zęba. Dzięki odsłonięciu ósemki jest on stanie chwycić ją specjalnymi szczypcami, ustawić we właściwej pozycji przy wykorzystaniu dźwigni i wyrwać. Ząb zatrzymany pod dziąsłem może wymagać dłutowania za pomocą wierteł. Po usunięciu ósemki zębodół jest zaszywany za pomocą nici chirurgicznej.
Usuwanie ósemki trwa około godziny – ostateczny czas jest uzależniony od stopnia skomplikowania zabiegu, m.in. ułożenia zęba oraz jego podatności na działania podejmowane przez dentystę. Profesjonalny stomatolog dołoży jednak wszelkich starań, aby cały proces był dla pacjenta jak najprzyjemniejszy. Jeśli czeka Cię chirurgiczne usuwanie ósemek w Warszawie, postaw na fachową obsługę i specjalistów z kliniki Dental Fraternity.
Zalecenia po zabiegu usuwania ósemek
Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi trzymać przy zębie opatrunek, który przyspiesza krzepnięcie krwi. Wskazane jest również zastosowanie zimnego okładu. Przez dwie godziny po usunięciu ósemki nie można jeść i pić – w szczególności ciepłych i gazowanych napojów. W trakcie gojenia kategorycznie zakazane jest także palenie papierosów. Ból można łagodzić lekami przeciwbólowymi, a jeśli lekarz przepisał nam antybiotyk, należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami. Ze względu na skrzep i obrzęk pacjentom zaleca się stosowanie diety płynnej i półpłynnej oraz unikanie ciepłych potraw.
Stosowanie się do zaleceń po zabiegu wyrywania ósemki ma ułatwiać gojenie się rany oraz przeciwdziałać wystąpieniu suchego zębodołu – oderwania się skrzepu krwi. Dlatego też ostrożne przepłukiwanie jamy ustnej jest dozwolone dopiero po dwóch dobach od ekstrakcji. Zwykle po tygodniu od usunięcia pacjent odbywa wizytę kontrolną oraz ma usuwane szwy. Czynność ta jest zupełnie bezbolesna i trwa kilka minut.