Zorganizowanie pogrzebu członka rodziny wiąże się z wieloma decyzjami do podjęcia. Jedną z nich jest rodzaj grobu, w którym pochowany będzie zmarły. Co wybrać? Lepszą opcją jest grób ziemny czy murowany?

Grób ziemny – jak wygląda?

Grób ziemny to forma najbardziej zbliżona do tradycyjnego sposobu pochówku znanego od setek lat. W tym wypadku mówimy o otworze w głębi ziemi, w którym umieszczana jest urna z prochami lub trumna z ciałem. Całość zostaje następnie przysypana, a na wierzchu rozkładane są wiązanki, bukiety kwiatów, wieńce, znicze, tabliczka, krzyż i inne elementy dekoracyjne i religijne. Grób ziemny to częste rozwiązanie w Polsce. Forma ta jest dość minimalistyczna, a przez to stosunkowo niedroga. Po pewnym czasie rodzina może zdecydować, by na grobie ziemnym wybudować nagrobek. Firmy kamieniarskie sugerują, że musi jednak upłynąć co najmniej kilka miesięcy, aby mieć gwarancję, że całość będzie bezpieczna, stabilna i nie dojdzie do osunięcia pomnika.

Grób murowany – czym jest?

Drugą opcją, na jaką mogą zdecydować się bliscy zmarłego, jest grób murowany. W przeciwieństwie do wersji ziemnej mamy tu do czynienia z konstrukcją, która posiada zbudowane, trwałe boki na określoną wysokość, na których położona jest płyta nagrobna. Urna lub trumna umieszczane są wewnątrz, a następnie od góry osłaniane sklepieniem. Łatwo więc zorientować się, że grób murowany to znacznie bardziej złożony i rozbudowany projekt. Na pewno opcja ta ma wiele atutów – przede wszystkim jest trwalsza, a przy pochówkach kolejnych osób rodzina ma mniej problemów formalnych i konstrukcyjnych. Bez trudu można też postawić pomnik w dowolnym momencie, nawet kilka dni po pogrzebie zmarłego.

Co lepsze – grób ziemny czy grób murowany?

W Polsce wybrać można zarówno grób ziemny, jak i murowany – regulowane jest to konkretną ustawą. Decyzja należy, oczywiście, do najbliższej rodziny zmarłego lub innych osób odpowiedzialnych za organizację pogrzebu. Z pewnością warto wziąć pod uwagę kilka kwestii dotyczących zalet i wad obu rozwiązań.

Korzyścią wynikającą z wyboru grobu ziemnego jest prostota konstrukcji i niski koszt wykonania. Jednocześnie opcja ta nie jest zwolniona z opłat, które należy uiszczać cyklicznie co 20 lat – w przeciwnym razie zarząd cmentarny może podjąć decyzję o likwidacji grobu. Skutkiem tego jest przeniesienie szczątków do zbiorowej mogiły i sprzedaż miejsca komuś innemu. Grób ziemny to też opcja bardziej narażona na osunięcie, procesy gnilne i zniszczenie wskutek działania czynników pogodowych lub upływu czasu.

Z kolei wersja murowana – choć droższa – charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością, szerszym zakresem możliwości w kwestii dekoracji oraz łatwiejszym utrzymywaniem grobu w czystości i ładzie. Ponadto w przypadku śmierci kolejnego członka rodziny nie ma problemu z pochówkiem. Nie istnieje też ryzyko, że grób murowany zostanie zlikwidowany po 20 latach, ponieważ nie zezwala na to prawo. Warto dodać, że w celu umieszczenia wewnątrz trumny lub urny nie trzeba usuwać całej górnej płyty – można to zrobić znacznie szybciej i łatwiej poprzez uchylenie czołowej części konstrukcji.

Rodzina zmarłego, w razie wątpliwości odnośnie wyboru rodzaju grobu, może liczyć na fachowe doradztwo ze strony przedstawicieli firmy pogrzebowej – takiej, jak zakład pogrzebowy Tren w Warszawie. Jego pracownicy z pewnością pomogą w wyjaśnieniu wszelkich niejasności i odpowiedzą na każde pytanie z tą kwestią związane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here