Karmienie psa wiąże się z koniecznością dobrania dla niego odpowiedniej karmy. To ona odpowiada za jego zdrowie i aktywność, ale także piękny wygląd sierści. Poznaj kilka zasad, dzięki którym na pewno wybierzesz odpowiednią.

Zbilansowane posiłki dla psów. Co powinny zawierać?

Warto zacząć od tego, że psy to mięsożercy, dla których zdrowe posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane. Nie jest możliwe osiągnięcia pełnego zbilansowania, jeśli próbujemy samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszych pupili w domowych warunkach, używając naszych, codziennych produktów. Nie są one bowiem w żaden sposób przeznaczone dla zwierząt, a mogą im nawet zaszkodzić.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich składników pokarmowych, wśród których na pierwszy miejscu powinno znaleźć się białko. Jest to składnik, którego psy najwięcej zjadłyby w naturze. Wynika to właśnie z faktu, iż są mięsożercami – mięso składa się w największej ilości właśnie z białek.

Na drugim miejscu powinny znaleźć się tłuszcze zwierzęce, uzupełnione o dodatkowe składniki, takie jak witaminy, minerały czy bardzo niewielkie ilości roślin do poprawy trawienia. Nie powinno być tam z kolei żadnych “zapychaczy”, takich jak kukurydza, zboża czy ziemniaki, które nie są odpowiednim pokarmem dla psów.

Wolne od antybiotyków i innych zapychaczy

Istnieje wiele środków “zapychających”, które mogą być dodawane do karm dla zwierząt, szczególnie jeśli są to tanie produkty, z najniższej półki. Należy na nie uważać, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju chorób, a tego każdy z nas chciałby przecież uniknąć. Dlatego w karmie dla psów nie powinny znajdować się żadne antybiotyki, stymulatory, barwniki, sztuczne konserwanty czy mączka mięsna lub kostna.

Wybierz karmę w zależności od rasy twojego psa

Kolejna zasada, której należy się trzymać, to dobór odpowiedniej karmy do konkretnej rasy. Każda z nich posiada swoje indywidualne potrzeby, ponieważ różni się wielkością, aktywnością czy sposobem życia od pozostałych. Inne wymagania są dla psów ras pracujących, które potrzebują bardzo wysokiej aktywności, a inne dla typowych “kanapowców” z krótką kufą, które głównie odpoczywają. Inne są także potrzeby w zależności od samej wielkości zwierzęcia.

Dlatego właśnie, jeśli posiadasz przykładowo yorka albo shih tzu, powinieneś sięgnąć po karmy dla małych psów, a jeśli jesteś właścicielem husky’ego albo bernardyna – po karmy dla dużych psów.

Inne czynniki, którymi powinieneś się kierować

Istnieje jeszcze kilka innych kryteriów, którymi powinieneś kierować się podczas podejmowania decyzji o karmie dla psa. Może to być na przykład jego aktualny stan zdrowia, przewidywana codzienna aktywność, ale także pewne preferencje. Karma powinna być bowiem zachęcająca dla zwierzęcia smakiem i zapachem, co oznacza, że czasem może ono nieco wybrzydzać, gdy coś mu nie odpowiada. Warto wówczas rozejrzeć się za innym rodzajem, który być może będzie lepszy dla pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here