Wybór nagrobka jest dla wielu osób bardzo problematyczny. Strata bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, stąd często ciężko jest wyjść spoza strefy komfortu i podjąć właściwą decyzję. Warto jednak ostudzić emocje i dokładnie przemyśleć kwestię związaną z zastosowaniem materiału z którego ma on zostać wykonany. Wśród najpopularniejszych, a tym samym dobrych jakościowo znajdują się kamienie naturalne. Czym się charakteryzują poszczególne surowce? Podpowiadamy.

Jakość materiału nagrobka – najważniejsza kwestia

Bez względu na to na jaki rodzaj nagrobka się zdecydujemy – czy będą to nagrobki pojedyncze, podwójne, dziecięce, urnowe czy też grobowce rodzinne najważniejsza jest jakość ich wykonania na którą przekłada się w dużej mierze wybór odpowiedniego materiału. Wszelkie walory dekoracyjne powinny być rozpatrywane w następnej kolejności. Doradztwo w kwestii wyboru surowca oferuje https://jakubisiak.pl/nagrobki-warszawa/.

Nagrobki granitowe

Wśród bardzo popularnych kamieni wykorzystywanych do wyrobu nagrobków znalazło się miejsce dla granitu. Bez względu na to czy są to nagrobki w Warszawie czy w innych miastach, to właśnie one stanowią jedne z najczęściej znajdujących się na cmentarzach. Za wyborem granitu przemawia jego trwałość oraz wytrzymałość. Nagrobki granitowe są bardzo eleganckie jak również odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne tj. mróz czy też grad. Nie bez znaczenia pozostaje także odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również łatwość pielęgnacji. Co ważne, granit nie wymaga konserwacji.

Nagrobki z marmuru

Oprócz tego, że marmur jest wyjątkowo ozdobnym kamieniem, to jego pielęgnacja nie wymaga dużego nakładu pracy. To bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy za utrzymanie w czystości nagrobka jest odpowiedzialna osoba starsza. Należy jednak wcześniej zadbać o jego prawidłową konserwację do której możemy użyć specjalnie do tego przystosowanych środków. W zależności od tego na jaki preparat się zdecydujemy, zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu średnio raz w roku. Wśród najpopularniejszych barw marmuru wyróżnia się białą oraz czarną. Na rynku dostępne są także m.in. różne rodzaje szarości, beżu, błękitów czy też zieleni.

Nagrobki z piaskowca

Piaskowiec był kiedyś niezwykle popularny na polskich cmentarzach i chociaż lata świetności ma już za sobą, to wciąż wiele osób decyduje się na jego wykorzystanie. Niewątpliwą zaletą tego surowca jest zarówno dość spora wytrzymałość, jak również łatwa obróbka. Wykończenie tego kamienia zwykle bywa matowe z uwagi na to, że jest dość ciężki do polerowania. Wśród odcieni wykonanych z niego nagrobków znalazło się miejsce zarówno m.in. dla złotych, beżowych, jak i szarych oraz miodowych. Co ważne, piaskowiec ponadto może zostać wykorzystany do stworzenia z niego dekoracji pomnika. W praktyce mowa o pionowej płycie tudzież wyrzeźbionej figurze. W przypadku pielęgnacji piaskowca musimy pamiętać o tym, że jest on dość wymagający. Aby odpowiednio go zabezpieczyć, a tym samym zachować kolor należy zadbać o jego regularną impregnację.

Wybór materiału z których zostanie wykonany pomnik jest niezwykle ważną kwestią, która wpływa na jego trwałość. Decyzja ta nie powinna być więc kwestią przypadkową, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Kompleksowe doradztwo oraz fachową obsługę oferuje Zakład Usług Pogrzebowych Jakubisiak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here