W dobie pandemii COVID-19 sprzedaż internetowa zaczęła przeżywać drugą młodość, chociaż nie jest wcale to najstarsza forma zakupów. Gdy zamknięto większość sklepów, a po produkty spożywcze, musieliśmy stać w długich kolejkach, wiele osób zaczęło szukać innej alternatywy. W ten sposób zaczęliśmy robić zakupy spożywcze online. Czy jakość tych produktów jest dobra? Ile kosztuje dostawa? Gdzie składać zamówienia? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pojawiły się w głowie wielu z nas. Żeby przybliżyć Wam to zagadnienie, przygotowaliśmy ten artykuł.
Zakupy przez internet
Do niedawna przez internet kupowaliśmy przeważnie takie produkty, jak na przykład: ubrania, odzież, czy zestawy kosmetyków. W tej chwili w sieci znajdziemy praktycznie wszystko. Tak samo, jak sklepy stacjonarne, również punkty online posiadają swoje wady. Na szczęście przy odpowiedniej wiedzy i przezorności możemy uniknąć wielu rozczarowań. Niezależnie od tego, co chcemy kupić powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas zamawiania w sieci. Pamiętajmy, aby sprawdzić sprzedawcę, odczucia innych klientów oraz proces składania reklamacji. Profesjonalne sklepy wszelkie tego typu informacje publikują na swoich stronach, dzięki czemu zwiększają zaufanie wśród klientów.

Zakupy spożywcze online
W przypadku zakupów spożywczych online również możemy zwracać i reklamować produkty, jednak mija się to z celem, gdy potrzebujemy konkretnych składników na obiad. Żeby mieć pewność, iż zamawiany towar na pewno do nas dotrze, warto skorzystać z oferty tych supermarketów, które umożliwiają wybranie zamienników. Na tym polu, możemy spotkać różne praktyki. Ekspedienci jednego sklepu dokonują wyboru samodzielnie, natomiast pracownicy drugiego, dzwonią do klienta i razem z nim ustalają ewentualne poprawki w zamówieniu.
Kolejna, ważna kwestia związana z kupowaniem artykułów spożywczych w sieci, dotyczy sposobu dostawy. Popularni kurierzy rowerowi, mają określony ciężar, który mogą unieść, dlatego z ich oferty, lepiej korzystać w przypadku mniejszych zakupów. Większe supermarkety proponują najczęściej dwie formy:
- odbiór osobisty w danym punkcie,
- dostawa pod wskazany adres.
To, co wybierzemy, może wpływać także na dodatkowe opłaty. Aczkolwiek spora część sprzedawców gwarantuje duże rabaty w przypadku przekroczenia określonych progów cenowych.
Jeżeli chodzi o kwestie samych zakupów, to powyżej poruszyliśmy najważniejsze aspekty dotyczące tego zagadnienia.
Gdzie kupić produkty spożywcze online?
Sprzedaż artykułów spożywczych przez internet w Polsce, dopiero raczkuje. Przez to duże supermarkety mają mocno ograniczone pole zasięgu. Przeważnie dostarczają produkty na obszarze miasta, w którym się znajdują, a miejscowości ościenne, raczej nie są brane pod uwagę. Wpływa na to wiele czynników: od logistyki, przez świeżość dostaw, jak i koszt kuriera. Miejmy jednak nadzieję, że tendencje te w przyszłości ulegną zmianie. Wśród sklepów, które oferują swoje produkty spożywcze online, możemy wskazać takie markety jak:
- Piotr i Paweł,
- Tesco,
- Biedronka,
- E.Leclerc,
- Auchan,
- Carrefour.

W dobie pandemii swoje produkty z dostawą do domu, zaczęli oferować także lokalni sprzedawcy. Warzywa i owoce, pieczywo, wędliny, wyroby garmażeryjne, te i wiele innych, świeżych rzeczy, możemy dostać pod same drzwi. Co prawda, nie zastąpi to dużych zakupów, które robimy w supermarketach, ale pozwoli cieszyć się lepszym smakiem i jakością. Ponadto jest to także doskonałe wsparcie dla lokalnych sklepów, które w czasach pandemii zaczęły, notować duże straty.
Popularne są także oferty pośredników, którzy pozwalają na zamówienie produktów spożywczych z różnych miejsc. Najczęściej to kurierzy kompletują nasz koszyk i odpowiadają za dostawę. Wśród popularnych platform z pewnością na pierwszym miejscu plasuje się Glovo, gdzie m.in. swoje produkty oferuje Żabka, czy, wspomniana wcześniej Biedronka.
Rozwój sprzedaży asortymentu spożywczego za pomocą internetu to z pewnością ważny krok w dziedzinie e-handlu. Dla konsumentów to niewątpliwa wygoda, a dla sklepów, szansa na dotarcie do nowego grona klientów i zwiększenia swoich zysków.