Kto by pomyślał, jeszcze 20 lat temu, że bez wychodzenia z domu zamówimy w kilka sekund upragnioną bluzkę, ulubione perfumy, czy zestaw narzędzi. W dobie rozwoju cyfrowego, ogromną przemianę przeszedł także e-handel. Chociaż zakupy w internecie to ogromna wygoda i oszczędność, nie należy zapominać, o niebezpieczeństwie, które za sobą niosą. Jakie wady i zalety ma ta forma sprzedaży? Na to pytania, staramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Zakupy w internecie: wady i zalety 

Każde rozwiązanie, które ułatwia życie, może posiadać swoją drugą, mniej przyjemną stronę. Co wcale nie oznacza, że wszyscy powinniśmy zrezygnować z zakupów w sieci. Znając niebezpieczeństwo po prostu o wiele łatwiej będzie nam dokonywać transakcji. 

Zalety zakupów w internecie 

Na temat zalet tego rozwiązania, moglibyśmy napisać osobny artykuł. Żeby tego uniknąć, zebraliśmy te plusy, które najczęściej podkreślają internauci. 

Zakupy w internecie wskazówki
fot. pixabay.com

Po pierwsze: wygoda 

Przerwa w pracy, korki, powrót do domu tramwajem, a może wolna niedziela? Tak naprawdę praktycznie w każdej chwili możemy zamówić dany produkt przez internet jednym kliknięciem. Nie musimy zatem marnować czasu w galeriach handlowych i przeciskać się między tłumami, gdy jest promocja. Z łatwości porównany różne produkty z tej samej kategorii i wybierzemy ten, na który często, nie zwrócilibyśmy uwagi w sklepie stacjonarnym.

Po drugie: cena 

Wygoda idzie w parze z ceną. Obiektywnie stwierdzając – nie zawsze – bo tak samo, jak w punktach stacjonarnych, możemy przepłacić online. Nie mniej jednak ze względu na to, że sklepy internetowe nie wymagają, aż tak dużego nakładu finansowego, ich oferta może być korzystniejsza. Załóżmy, że chcemy kupić piłki do ćwiczeń. Zakładając najwyższy stopień oszczędności, powinniśmy odwiedzić każdy sklep stacjonarny z tym asortymentem i na tej podstawie wybrać najtańszą opcję. Nikt z nas nie ma na to czasu. W internecie za pomocą takich porównywarek jak np. Ceneo, zrobimy to w kilka sekund. Wystarczy, że piszemy nazwę poszukiwanej rzeczy i posortujemy według ceny. Naszym oczom ukaże się lista sprzedawców i linki do ich sklepu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale i pieniądze. 

Po trzecie: większy wybór 

Tutaj również posłużmy się przykładem. Tym razem niech obiektem naszej dyskusji będzie grill elektryczny. W pierwszej kolejności po tego typu urządzenie wybierzemy się do sklepu, który oferuje sprzęty AGD. Na polskim rynku, możemy wskazać 5 topowych graczy, których oferta przecięć się różni. Nie jest wcale powiedziane, że to, co jest w sklepie X, będzie też w punkcie Y. Zakupy w internecie dają większą swobodę, ponieważ możemy dotrzeć do nawet najbardziej zaawansowanych i często trudno dostępnych produktów w kilka sekund. Nie musimy ograniczać się do jednego sklepu. Jako e-konsument najpierw wybieramy produkt, a później miejsce zakupu. 

Po czwarte: zwroty 

Kto z nas nie miał sytuacji, w której po zakupach, zaczął dokładniej zastanawiać się nad tym, co wybrał w domu. Piękny płaszcz, mógł znakomicie prezentować się w przymierzalni, której sprzyjało dobre lustro i światło, jednak po nałożeniu w domu, już nie sprawiał takiego efektu wow. Sklepy stacjonarne nie muszą przyjmować zwrotów, mogą ewentualnie rozważyć reklamacje. Z kolei zakupy w internecie pozwalają nam na odesłanie towaru do 14 dni bez podawania przyczyn, dzięki czemu kupowanie staje się przyjemniejsze. 

Zakupy w internecie: wady

Czas na mniej przyjemny temat, czyli wady zakupów przez internet. Wśród tych, które niosą najwięcej niepokoju wskazaliśmy i opisaliśmy dwie.

Zakupy w internecie wady
fot. pixabay.com

Po pierwsze: kradzież danych 

Sprzedawca wcale nie musi mieć złych intencji, oferując nam dany produkt. Jednak za każdym, wirtualnym rogiem, mogą czaić się hakerzy, którzy tylko czekają, aby skraść nasze dane. Jeżeli nie mamy pewności, co do rodzaju transakcji, wówczas powinniśmy zamówić produkt za pobranie. Z kolei, gdy podczas zakupów wpisujemy dane z naszej karty, musimy pamiętać o tym, aby ich nie zapisywać w pamięci podręcznej i najlepiej usunąć całą historię przeglądania. 

Po drugie: towar niezgodny z opisem lub jego brak 

Znane sklepy internetowe oraz popularne platformy sprzedażowe, coraz dokładniej weryfikują sprzedawców, więc w tym przypadku, coraz rzadziej zdarzają się nieprzyjemności. Największe niebezpieczeństwo niosą za sobą social media lub portale ogłoszeniowe takie jak na przykład OLX. Przeważnie osoby kuszone konkurencyjną ceną, kupują produkt, bez sprawdzenia sprzedawcy. W rezultacie środki trafiają na konto sprzedawcy, a towar nigdy do nas nie trafia. Sprzedaż hurtowa, jest jasno określona prawem, dlatego gdy zauważymy, że ktoś próbuje coś sprzedać bez żadnej strony internetowej, czy danych personalnych, powinniśmy zrezygnować. 

Dodatkowa wskazówka 

Coraz więcej dużych sklepów stacjonarnych przenosi swoje produkty do sieci. To wcale jednak nie obniża ich ceny. Żeby klienci odwiedzali jedne i drugie punkty, wyrównuje się wartość produktów. Dobrej ceny znajdziemy jednak w takich miejscach jak outlet online, gdzie często wystawiane są produkty z zeszłej kolekcji lub z ekspozycji sklepowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here