W ostatnim czasie zauważymy duży wzrost zainteresowania różnymi, górskimi wyprawami. U wielu osób takie wędrówki obudziły nowe zainteresowania np. w formie survivalu. Coraz chętniej odpoczywamy na łonie natury. Z dala od zgiełku miast, restauracji i nowych technologii. Jednak, aby nasza wyprawa była całkowicie bezpieczna, warto zaczerpnąć nieco wiedzy. W tym poradniku, opisaliśmy, co powinien zawierać podstawowy zestaw survivalowy oraz wskazaliśmy, gdzie go kupić. Zapraszamy do lektury!
Gotowy zestaw survivalowy czy samodzielnie skomponowany?
Na początku trzeba jasno odpowiedzieć sobie na pewne pytanie. Mianowicie, czy chcemy kupić gotowy komplet, czy też skomponować go samodzielnie. Na ten temat zdania są podzielone. Specjaliści od survivalu polecają zakup każdego elementu oddzielnie. Z kolei pasjonaci tego typu rozrywek, jasno podkreślają, że wszystko zależy od naszego stopnia zaawansowania. Analizując wszystkie wypowiedzi, polecamy zatem, aby osoby, które planują pierwsze wyprawy, rozważyły gotowe rozwiązania. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania, zawsze można takowy zestaw uzupełnić o lepsze sprzęty.
Kompletujemy zestaw survivalowy
Ile osób, tyle teorii na temat tego, co w takim zestawie powinno się znaleźć. Wybrać kilkanaście najważniejszych rzeczy, które pomogą Wam przetrwać na łonie natury. Dodatkowo, podzieliliśmy nasze propozycje na dwie kategorie: sprzęty tradycyjne i wodoodporne.
Must have każdej wyprawy
W tym miejscu wymieniamy to, co powinno znaleźć się w plecaku, nie uwzględniając odzieży oraz obuwia. Chociaż oczywiście buty trekkingowe i bielizna termoaktywna to podstawa, gdy np. planujemy nocleg w lesie.
W podstawowym zestawie powinny znaleźć się:
- apteczka, a w niej: środki opatrunkowe i do dezynfekcji, lekarstwa, rękawiczki, nożyczki i folia termiczna;
- zapałki;
- podpałka;
- kompas;
- sznurek;
- latarka i/lub czołówka;
- zapasowe skarpety i rękawiczki;
- piła drutowa;
- garnuszek;
- nóż.
Nie należy również zapominać o prowiancie. Zaleca się, aby zabrać ze sobą lekkie i suche pożywienie, które będzie odporne na warunki atmosferyczne. Mogą to być buliony instant lub żywność liofilizowana. Warto wziąć chociaż jedną torebkę herbaty, która pozwoli ogrzać się, gdy spotka nas deszcz lub mocny wiatr.
Elementy wodoodporne
Jeżeli planujemy dłuższą wędrówkę lub planujemy obóz przetrwania deszczową porą roku, wówczas trzeba pomyśleć o tym, aby zabrać ze sobą rzeczy wodoodporne. Wśród nich najważniejsze będą:
- zapałki wodoodporne,
- krzesiwo z kompasem w rękojeści,
- torebka strunowa,
- pokrowiec na plecak, jeżeli nie ma warstwy chroniącej przed wodą,
Oczywiście prócz tego, należy sięgnąć również po elementy wyposażenia wskazane we wcześniejszym akapicie.
Gdzie kupić wszystko, co niezbędne?
Wbrew przekonaniu większość z tych rzeczy dostaniemy praktycznie od ręki w każdym sklepie, który oferuje asortyment górski. Z tych rozwiązań bardzo często korzystają właśnie pasjonaci wędrówek, dlatego asortyment może być podobny. Jeżeli natomiast zależy na profesjonalnym zestawie survivalowym, wówczas trzeba odwiedzić dedykowany temu sklep. W tego typu punktach znajdziemy wiele: od broni, przez tarpy i namioty, skończywszy na sprzęcie rybackim.
Dodatkowe wskazówki
Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy, do każdej tego typu wyprawy należy się przygotować. Szczególnie, jeżeli planujemy np. nocowanie w górach, gdzie pogoda zmienia się w zaskakującym tempie. Przed każdą wyprawą należy także sprawdzić, czy w danym miejscu można nocować. Ponadto, trzeba pamiętać także o porządku. W górach, lesie czy na polanie – bez względu na to, gdzie rozpalimy ognisko i biwakujemy bardzo ważne jest to, aby zostawić przyrodę nienaruszoną.
Przed wyprawą warto także sprawdzić numery alarmowe oraz wysłać lokalizację GPS z miejscem, w którym się znajdujemy, innej osobie. Takie podejście pozwoli na szybszą reakcję w przypadku zagrożenia. Istnieje wiele szkoleń z wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat survivalu, co jest również świetną opcją do tego, aby zdobyć niezbędną wiedzę.