Pierwsza większa wyprawa w góry to duże wydarzenie dla turysty. Niestety góry to teren zarówno piękny, jak i nieprzewidywalny, pogoda z niezwykle pięknej słonecznej może w kilka minut zmienić się w burzową czy gradową. Chcąc spędzić tam miło czas, trzeba się do tej wycieczki dobrze przygotować. Niezwykle ważnym aspektem, o którym nie można zapominać, są buty trekkingowe. Różnią się one od zwykłych butów sportowych, miejskich. Ich obecność to wiele udogodnień. Przede wszystkim zapewniają one wygodę stopom na każdej powierzchni. Dzięki nim podróżujący jest w stanie wygodnie chodzić po górach.

Buty trekkingowe, czyli co zabrać w góry

Wielu początkujących turystów wybierających się w te majestatyczne tereny, nie wie, co zabrać w góry, żeby było wygodnie i bezpiecznie. O stopy trzeba dbać przy okazji każdej wycieczki. Wszędzie tam, gdzie chodzi się dużo po nierównych terenie, obciążona jest kostka. Może być one podatna na skręcenie czy otarcia. Prawidłowo dobrane buty trekkingowe zabezpieczają przed nieszczęśliwymi wypadkami. Powinny być one przede wszystkim:

 • wykonane z przyjaznych skórze, naturalnych materiałów, o dużej trwałości i odporności,
 • wyposażone w najnowsze technologie, między innymi umożliwiające na prawidłową cyrkulację powietrza
 • dopasowane rozmiarem do stopy,
 • stabilizujące dobrze kostkę
 • antypoślizgowe,
 • amortyzujące przed wstrząsami,
 • gwarantujące ciepło i ochronę przed wilgocią.

buty trekkingowe dla kobiet i mężczyzn

Dobrze zapakowany plecak w góry

Przebywając na obszarze górskim, warto mieć ze sobą rzeczy osobiste, ubranie na przebranie, prowiant czy wodę. Nie sposób komfortowo się z tym wszystkim przemieszczać, gdy brakuje odpowiedniego elementu do przenoszenia ich. Plecak w góry powinien być na tyle obszerny, żeby mógł bezproblemowo zmieścić wszystko to, bez czego trudno odbywać górskie wycieczki. Czym różni się od zwykłego miejskiego plecaka?

 • jest wykonany z chroniącego przed wilgocią materiału,
 • jest znacznie bardziej pakowny,
 • chroni dobrze ramiona i kręgosłup,
 • ma dodatkowe zabezpieczenia w postaci pasa biodrowego i piersiowego.

Odzież termoaktywna i buty trekkingowe, co jeszcze powinien zawierać plecak w góry

Sprawdzone buty trekkingowe to takie, do których stopa przyzwyczaiła się, nie są one wyczuwalne przy żadnym ruchu nawet intensywnym. Niekiedy warto do plecaka zapakować dodatkowe buty tego rodzaju, będą one dodatkowym zabezpieczeniem. Jest to pomocne zwłaszcza w tych sytuacjach, gdy wycieczka ma trwać wiele dni czy tygodni. Podróżując jesienią czy zimą, nie można zapominać także o tym elemencie jak odzież termoaktywna. Dlaczego powinno się ją mieć:

 • chroni doskonale przed niskimi temperaturami,
 • daje ochronę wrażliwym na zimno partiom ciała,
 • jest ochroną przed wilgocią,
 • zapewnia komfort ruchu, bo wykonuje się je z przyjemnych dla skóry materiałów.

W czasie pakowania butów koniecznie trzeba je dopasować do terenu i pogody. Wiosną i latem przydają się krótkie buty, jesienią i zimą w pełni zakrywające kostkę. Wysokie obuwie lepiej chroni przed błotem, śniegiem czy wilgocią. W niektórych miesiącach występuje nadmiar tych negatywnych czynników.

buty trekkingowe wysokie

Gdzie kupić sprzęt na wyprawę w góry?

Niezależnie od tego, czy naszym celem jest Korona Gór Polskich, czy też mniejsze szczyty, bardzo ważne jest to, aby sięgać po profesjonalny sprzęt. Oczywiście nie musimy od razu kupować butów i odzieży z górnej półki, jednak ich jakość znacząco przełoży się na nasz komfort podczas wędrówki. Polecamy wizyty w sklepach, które specjalizują się w zaopatrzeniu górskim. Wiele z nich działa również on-line, więc nawet nie musimy wychodzić z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here