Góry czy morze? Niewykluczone, że to pytanie słyszało już wielu z nas. I chociaż nie brakuje miłośników wodnych przygód, jedno jest pewne, ilość osób kochających górskie wędrówki z roku na rok wzrasta. Duże zainteresowanie w tej dziedzinie zauważono, gdy w Polsce zaczęto wprowadzać pierwsze obostrzenia związane z koronawirusem. W tym czasie wyprawy na szczyt stały się jedną z nielicznych, dostępnych obecnie, form aktywności fizycznej. Jednak niezależnie od tego, jak często wędrujemy po górach, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Jak zabezpieczyć się przed wiatrem? Czym jest Korona Gór Polskich? Gdzie kupić niezbędny sprzęt? Te i wiele innych dylematów spotyka sporo osób, które zaczynają dopiero przygodę na szlaku, a także tych, którzy posiadają już jakiś stopień zaawansowania. Żeby pomóc Wam w zorganizowaniu takiej wyprawy, przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, co zabrać ze sobą w góry. 

Podstawowe rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry 

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy sobie, jak najszybciej uświadomić jest to, że pogoda w górach zmienia się niezwykle dynamicznie. W jednej chwili możemy kąpać się w ciepłych promieniach słońca po to, aby chwilę później chronić się przed mocnymi opadami deszczu. Wiele osób, które wychodzą rano z domu i widzą dodatnią temperaturę zakłada, że tak samo będzie na szczycie. Nic bardziej mylnego. Takie podejście może doprowadzić do naprawdę dużych rozczarowań i ogromnego niebezpieczeństwa. Na temat tego, co zabrać w góry, powstało wiele książek i artykułów, które szczegółowo opisują każdy element. Postaramy się wymienić te najważniejsze z nich. 

Co zabrać w góry? Odzież.
fot. pixabay.com

Co zabrać w góry? Picie!

Wędrówka po górach to nie tylko podziwianie bajecznych widoków, to także duży wysiłek fizyczny, podczas którego nasz organizm traci ogromne ilości wody. Picie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które powinny znaleźć się w każdym plecaku, a mimo to, tak często ignoruje się ten fakt. Możemy mieć w zapasie kilka tabliczek czekolady, batonów energetycznych i kanapek, jednak nie pójdziemy dalej, jeżeli będziemy odwodnieni. Najlepiej zatem zabrać ze sobą wodę niegazowaną oraz napój izotoniczny. Nasz organizm z pewnością to doceni. 

Coś do jedzenia 

Gdy mamy już napoje, czas pomyśleć o jedzeniu. Nie ma jednoznacznych wskazówek związanych z tym, co najlepiej jeść w górach, ponieważ to powinno być zależne od naszych własnych preferencji. Jedne osoby lubią robić regularne przerwy, aby coś przekąsić, inne podczas wysiłku fizycznego, wolą odczekać. Bądź co bądź nie zmienia to tego, że warto wrzucić coś do plecaka. Najlepszym rozwiązaniem będą suche przekąski, które cechuje wysoka wartość właściwości energetycznych. Mogą to być batony proteinowe, kabanosy lub inne produkty przeznaczone dla sportowców. Na popularnych szlakach np. tych, które spotkamy na liście Korony Gór Polskich, działają schroniska, które oferują turystom naprawdę smaczne i pożywne posiłki, jednak zazwyczaj musimy pokonać nieco kilometrów, aby do nich trafić. 

Co zabrać w góry? Jedzenie.
fot. pixabay.com

Odpowiednią odzież i obuwie 

Na ten temat powinien powstać osobny artykuł, bo nie sposób opisać najważniejszych wskazówek związanych z wyborem odzieży i obuwia do górskich wędrówek. Powinniśmy jednak podkreślić, że bez względu na porę roku, warto wrzucić do plecaka dodatkowe okrycie, które ochroni nas przed wiatrem i deszczem. Ponadto, podczas zmiennej pogody przyda się także dodatkowa para skarpet oraz bielizna termoaktywna. 

Apteczka 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze w przypadku każdej aktywności fizycznej. Zdarza się, że czasami na skutek nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi do upadku, czy jakiś innych, poważniejszych sytuacji. Z tego względu należy mieć w plecaku podręczną apteczkę z podstawowymi elementami wyposażenia takimi jak koc termiczny, bandaż, woda utleniona i gaza. Nie zajmują one dużo miejsca, a często są kluczowe w udzieleniu komuś pierwszej pomocy. 

Co zabrać w góry? Dodatkowa wskazówka

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o kilku dodatkowych elementach, jakimi jest: mapa, telefon oraz sam plecak. To właśnie ich zawartość i informacje, które posiadają pomagają przetrwać w trudniejszych sytuacjach. Kluczem każdej wyprawy będzie organizacja, dlatego trzeba każdy punkt dokładnie przeanalizować tuż przed samym wyjściem. W tym celu warto śledzi newsy w aplikacjach dla turystów oraz warunki pogodowe. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here