Styl skandynawski na stałe zagościł w polskich trendach wnętrzarskich. Już od kilku sezonów zajmuje zaszczytne miejsca w zestawieniach popularnych inspiracji aranżacyjnych. Charakterystyczne dla tego stylu elementy, możemy najczęściej spotkać w sercu każdego domu, jakim jest kuchnia. Na jakie detale zwrócić szczególną uwagę? Jak powinna wyglądać katalogowa kuchnia w stylu skandynawskim? Gdzie szukać pomysłów? Odpowiedź na te i wiele innych pytań prezentujemy w naszym artykule. 

Postaw na naturę 

W kuchni wzorowanej na styl skandynawski dominują naturalne materiały wykończeniowe i dekoracyjne takie jak: 

  • drewno,
  • kamień, 
  • ceramika,
  • szkło, 
  • tkaniny z wełny, lnu i bawełny.

 

Kuchnia w stylu skandynawskim: drewno
fot. pexels.com

Natura nie może iść w parze z przepychem, dlatego w kuchniach skandynawskich króluje funkcjonalność i jasność. Praktycznie większość elementów związana jest z drewnem. Wynika to z tego, że w krajach skandynawskich nie można cieszyć się taką ilością słońca, jak w wielu innych miejscach na świecie. Celem takich aranżacji jest to, aby wpadające przez okna promienie, ociepliły wnętrze i nadały mu przytulny charakter. 

Kuchnia w stylu skandynawskim meble 

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być jasna i dobrze oświetlona. Z tego względu najczęściej posiada jasne kolory ścian i płytek. Kluczowym elementem tej prostoty są jednak meble. Na tym etapie zasada jest równie prosta: im mniej kombinacji, tym lepiej. Najczęściej w wnętrzach o takim charakterze spotkamy zatem drewniane meble kuchenne na wymiar z białymi frontami. Podobną prostotę odnajdziemy w blatach. Najczęściej występują w kolorze jasnego drewna, która znakomicie współgra z frontami mebli. Popularne jest również, wykonanie specjalnej płyty w tym odcieniu, która wypełnia przestrzeń na ścianie między wiszącymi, a stojącymi szafkami. 

Sprzęt AGD: wolnostojący czy w zabudowie?

W kuchni skandynawskiej raczej nie zobaczymy żadnych urządzeń stojących na zewnątrz. Lodówka w zabudowie, schowana zmywarka, czy ekspres do kawy w szafce – raczej takich rozwiązań powinniśmy spodziewać się częściej, aniżeli wystawnych urządzeń w nowoczesnym stylu. Meble w zabudowie z miejscem na małe AGD to hit ostatnich sezonów. Zamiast trzymać wszystko na blatach, możemy swobodnie schować w szafkach, zachowując przy tym nienaganny porządek i pełną funkcjonalność. 

Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim 

Wszelkie dodatki, które spotykamy w kuchni skandynawskiej, będą w tym samym tonie, co elementy wyposażenia, jednak to wcale nie oznacza nudy! Bardzo ciekawym akcentem są proste obrazy, które posiadają dodatkową, białą ramkę. Innym dobrym pomysłem będzie wybór pojemników do przechowywania np. herbaty lub kawy w kolorach pastelowych. Takie zestawienie będzie świetnym akcentem, który przykuwa uwagę. Nie należy zapominać również o kwiatach, których w tym stylu na pewno nie brakuje. Jeżeli nie mamy na nie miejsca w kuchni, wówczas można zastąpić je ziołami. 

Kuchnia w stylu skandynawskim: kwiaty
fot. pexels.com

Gdzie szukać inspiracji? 

Wiele zdjęć z kuchnią w stylu skandynawskim możemy znaleźć w social mediach. Najwięcej propozycji dostępnych jest z pewnością w serwisie Pinterest. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie grup tematycznych, na których użytkownicy z chęcią dzielą się swoimi pomysłami. Jeżeli jednak nie wiem, który kierunek dokładnie obrać i mamy trudności z wyborem poszczególnych elementów, warto rozważyć pomoc projektanta. Wtedy zyskamy pewność, że pomieszczenie zostanie zaprojektowane i wykonane zgodnie z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Korzystanie z usług architektów sprawia, że wnętrza naszego domu lub mieszkania stają się po prostu niepowtarzalne. 

Wskazówek związanych z aranżacją wnętrz jest wiele. Na ten temat powstało wiele ciekawych poradników i książek, które dostępne są zarówno w księgarniach internetowych, jak i stacjonarnych. Z tego względu zachęcamy do wykonania krótkiej analizy, zanim skusimy się na pierwszy napotkany pomysł. Coraz więcej osób samodzielnie aranżuje domy i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here