Okres dorastania to doskonały czas do tego, aby pobudzać kreatywność wśród dzieci. Wielu pedagogów i psychologów zaleca, aby już maluchom czytać do snu. Jest wiele ważnych badań, które potwierdzają pozytywny wpływ bajek na rozwój. Z tego względu, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym wskazujemy najlepsze książki dla dzieci.

Dlaczego warto czytać książki dzieciom? 

Na to pytanie odpowiedź jest tak rozległa, że można by było stworzyć, zupełnie odrębny artykuł. Postanowiliśmy jednak, zebrać najczęściej powtarzane argumenty, które być może staną się dodatkową motywacją zarówno dla dzieci, jak i rodziców. 

 • Więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem

W wielu domach wieczorne czytanie to swoista rutyna. Dzieci tylko czekają, aż któreś z rodziców przyjdzie i utuli ich do snu w towarzystwie ulubionej bajki. W natłoku codziennych obowiązków, często brakuje tego wspólnego czasu, dlatego warto pielęgnować takie tradycje. 

książki dla dzieci i rola czytania
fot. pixabay.com
 • Rozwija słownictwo 

Maluchy, szczególnie te między 3 a 6 rokiem życia, są niezwykle ciekawe świata. Wiele rzeczy i słów jest dla nich nowych, dlatego podczas czytania, często pada pytanie: co to znaczy? Każda taka książkowa podróż pozytywnie wpływa nie tylko na zasób słów w przyszłości, ale także poprawność językową.

 • Ćwiczy pamięć i koncentrację

Przez cały dzień dzieci są niezwykle aktywne. Skaczą, biegają, bawią się i stale zmieniają obiekt swoich zainteresowań. Przez to mogą mieć trudności z koncentracją. Regularne czytanie, sprawia, że przez kilkanaście-, jak nie kilkadziesiąt minut, maluch jest całkowicie skupiony na opowieści, co owocuje w przyszłości. 

 • Kształtuje nawyk czytania 

Dziecko, które od małego uczone jest obcowania z książkami, chętniej sięga po nie w przyszłości. Mowa w tym przypadku nie tylko o ulubionych powieściach, ale także lekturach. 

 • Rozwija wyobraźnię 

Zdawałoby się, że dziecięca wyobraźnia nie ma granicy. To, jak kształtuje się w młodości, może znacząco przełożyć się na kreatywność w dorosłym życiu. Są to niezwykle ważne kwestie zarówno w szkole, jak i pracy. 

Do powyższych argumentów, można dodać jeszcze wiele: od rozwoju emocjonalnego, przez odwrócenie uwagi od telefonów i TV, skończywszy na myśleniu. Nie zmienia to jednak faktu, że czynniki, które wskazaliśmy, powinny być ważnym bodźcem zachęcającym dla każdego rodzica. 

Książki dla dzieci: sprawdzone propozycje 

Wielu rodziców zastanawia się, gdzie najlepiej kupować książki dla dzieci. Obecnie możemy spotkać je praktycznie wszędzie: mijając regały w supermarkecie, kupując poranną gazetę w kiosku, czy odwiedzając mały, osiedlowy sklepik. Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do czytania, wówczas można wybrać się z nim do księgarni, aby mogło samodzielnie wybrać, coś, co wpadnie w oko. Z kolei o wiele większy wybór mamy w punktach online. Księgarnie internetowe oferują często wysokie zniżki na dane serie. 

książki dla dzieci zestaweinie
fot. pixabay.com

Na rynku jest naprawdę dużo tyłów dla dzieci, to trochę tak, jak z książkami kryminalnymi, które ostatnio szczególnie upodobali sobie dorośli. Bajki starają się pisać już wszyscy. Aktorzy, piosenkarki, celebryci, a także dobrzy pisarze. Na podstawie opinii rodziców i recenzji, wybraliśmy kilka topowych propozycji, które powinny przypaść do gustu, nawet najbardziej wymagającym maluchom. 

TOP 20 książek dla dzieci

 1. „Księga dźwięków” 
 2. „Miffy”
 3. „Pora na potwora”
 4. „Basia” 
 5. „Super tata”
 6. „Gryźgo idzie w świat”
 7. „Wiersze, że aż strach”
 8. „Maja i jej świat. Ciekawość”
 9. „Figle migle”
 10. „Paddington”
 11. „Mały żółty i mały niebieski”
 12. Mała encyklopedia domowych potworów”
 13. „Śpiewająca lipka”
 14. „Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa”
 15. „Miasteczko Mamoko” 
 16. „Dlaczego? 300 pasjonujących pytań”
 17. „Opowieści z Narnii”
 18. „Calvin i Hobbes”
 19. „Miasteczko Mamoko”
 20. „O chłopcu, który wpadł do książki”

Naprawdę jest w czym wybierać! Każda z tych książek będzie odpowiednia dla innego przedziału wiekowego, dlatego zanim kupimy lub zamówimy, warto przeczytać krótki opisy. Pozwoli to sięgać po tytuły najbardziej dostosowane do aktualnego poziomu wiedzy malucha. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here