Nowy Rok to dla wielu osób dobry czas na to, aby sprecyzować swoje cele. W social mediach możemy spotkać różnego rodzaju wyzwania, które stanowią dodatkowe źródło motywacji. Jednym z nich jest challenge, podczas którego uczestnicy deklarują, że w 2021 roku przeczytają ponad 50 książek. Chociaż dane dotyczące czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem, to na szczęście, jest jeszcze spora grupa osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez książki. Z myślą o tym osobach, przygotowaliśmy ten poradnik. Dowiecie się z niego między innymi, gdzie kupić tanie książki.
Kupowanie książek: internet czy księgarnie stacjonarne
Odnośnie do tego zagadnienia zdania są podzielone. Jedne osoby, są tak przyzwyczajone do odwiedzin w księgarni, że nawet nie wyobrażają się zakupów przez internet. Z kolei młodsze społeczeństwo, które każdego dnia korzysta z sieci, ceni wygodę szybkość, dlatego częściej rezygnuje ze sklepów stacjonarnych. Jedno jest jednak pewne, niezależnie od tego, gdzie chcemy kupić książki, musimy pamiętać, że każdy sklep rządzi się swoimi prawami. Z tego względu na przykład w danym miesiącu opłaca się X tytuł zamówić przez internet, natomiast w kolejnym wybrać się po niego do księgarni.
Tanie książki i zakupy przez internet
Mamy kilka możliwości, jeżeli chodzi o kupowanie książek przez internet. Każda z nich może mieć swoje plusy i minusy, postaraliśmy się krótko opisać te najważniejsze.
Księgarnie online
Na polskim rynku jest wiele księgarni internetowych, w których możemy kupić topowe tytułu w przyzwoitych cenach. Wiele osób zastanawia się nad tym, skąd biorą się tak duże różnice w ofertach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, co wpływa na marżę. W tym przypadku będzie to opłata za lokal, pracowników, prąd i gaz. Księgarnie online nie ponoszą tak dużych kosztów działania, dlatego mogą oferować o wiele większe zniżki i promocje. Dotyczy to każdej dziedziny handlu. Wśród najbardziej popularnych księgarni internetowych możemy wyróżnić np. Świat Książki, Tanią Książkę lub Bonito.
Tanie książki używane
Prawdziwe perełki najczęściej jednak spotykamy na prywatnych aukcjach. Wiele osób robi co jakiś czas porządki i sprzedaje stare książki za pół darmo. Wiele cenionych tytułów możemy kupić nawet za 1 złotych. W celu znalezienia takich smaczków polecamy przeszukać następujące miejsca:
- serwisy sprzedażowe takie jak np. Allegro,
- social media: grupy tematyczne na FB i licytacje charytatywne,
- platformy ogłoszeniowe np. OLX.
To właśnie na Facebooku wiele osób udostępnia różne książki za czekoladę. Możemy sami także zamienić ogłoszenia na temat tego, że z chęcią odkupimy zalegające kryminały, czy bajki itp.
Zakupy bez internetu
Jeżeli nie chcemy kupować książek przez internet, wówczas możemy skorzystać z kilku dodatkowy opcji, innych niż księgarnie.
Bazary i targowiska
Odkąd sięgnąć pamięcią targowiska to miejsca, w których często kupimy to, co niedostępne nigdzie indziej. Tak samo jest z książkami. Wiele osób właśnie w taki sposób wyprzedaje swoją bibliotekę i oferuje publikacje w naprawdę dobrym stanie. Zaletą tych książek jest to, że każda z nich niesie jakąś historię. Strony poplamione kawą, specyficzny zapach, pożółkłe kartki – to czyni je niepowtarzalnymi. Nie wspominając, już o cenach, które naprawdę są niskie.
Kiermasze tanich książek
Kiermasze książek najczęściej organizowane są w szkołach lub z okazji jakieś zbiórki, czy aukcji charytatywnej. Możemy na nich spotkać różne tytuły: od topowych polskich pisarzy, przez zagranicznych twórców, skończywszy na debiutantach. Książki najczęściej dostarczane są przez wolontariuszy, więc bywają w różnym stanie. Czasami mają określoną cenę, innym razem dostępne są za wrzucenie określonej kwoty do puszki.
W tym artykule, staraliśmy się pokazać, że wcale nie musimy wybierać tylko pomiędzy księgarnią online a stacjonarną. Istnieje jeszcze wiele miejsc, w których dostaniemy tanie książki w przyzwoitym stanie.