Niezależnie od tego, jakie urządzenie kupujemy, warto przeanalizować je pod względem wad i zalet. Już od dłuższego czasu coraz więcej stomatologów zaleca szczoteczki elektryczne, które zdążyły zgromadzić duże grono fanów. Czy to na pewno dobre rozwiązanie dla każdego? W jaki sposób wpływają na kondycję szkliwa i stan dziąseł? Zapewne te i wiele innych pytań, towarzyszyło osobom, które chciały kupić ten model szczoteczki. W tym artykule staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Wady i zalety szczoteczek elektrycznych 

Bardzo często pod wpływem reklam i argumentów innych osób, kupujemy sprzęty AGD lub RTV, z których później nie korzystamy. Wbrew pozorom, jeżeli zależy nam na dobrej szczoteczce do zębów, musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych, dlatego polecamy rozważyć wszystkie za i przeciw. 

Szczoteczki elektryczne i ich korzystne właściwości 

Zaletą, którą najczęściej wymieniają zarówno producenci, jak i użytkownicy oraz stomatolodzy, jest dokładność. Zasadnicza różnica polega na tym, że przy myciu manualnym możemy wykonywać około 7 000 ruchów w ciągu minuty, z kolei dzięki elektrycznej główce liczba ta zwiększa się do nawet 40 000. Jednak to nie ostatnia zaleta dokładności. Kolejną kwestią, którą należy podkreślić, jest także dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczki elektryczne posiadają specjalne włosie, które pozwala usunąć brud i bakterie z każdej przestrzeni między zębowej, czego nie możemy powiedzieć o tradycyjnych sposobach mycia. 

Szczoteczki elektryczne kontra manualne

Zagadnieniem, które w przypadku korzyści, trzeba poruszyć, jest kwestia szkliwa. Wiele osób, z obawy o to, że zacznie się za bardzo ścierać, woli szczoteczki manualne. Otóż nic bardziej mylnego! Specjalne włókno szczoteczki ma o wiele niższy wskaźnik RDA (ŚCIERALNOŚCI), dzięki czemu nie niszczy szkliwa. Tym samym stosowanie szczoteczek elektrycznych poleca się także dzieciom.

Na koniec, wspomnimy o funkcjach dodatkowych, co prawda nie jest to must have podczas codziennego dbania o higienę jamy ustnej, jednak może znacząco ułatwić korzystanie ze szczoteczki elektrycznej. Wśród opcji, które cenią sobie najbardziej użytkownicy, wskazaliśmy:

  • timer mycia,
  • informacje na temat poziomu baterii,
  • wibracje w określonych sekwencjach czasowych, 
  • sygnalizacje o wymianie końcówki na nową. 

Wady szczoteczek elektrycznych 

Jedną z największych wad szczoteczki elektrycznej może być jej cena. Nie chodzi już nawet o samo urządzenie, tylko koszt wymiennych główek, które dosyć szybko się zużywają. Następna sprawa, to uzależnienie od prądu. Co prawda, nowoczesne sprzęty mogą wytrzymać nawet 7 dni po naładowaniu, jednak gdy tylko pada bateria, bez energii nie spełnia ona już swojej roli. 

Na podstawie powyższych informacji, łatwo zatem stwierdzić, że szczoteczki elektryczne posiadają więcej zalet, aniżeli wad. 

Dodatkowe pytania dotyczące szczoteczek

Chyląc się ku końcowi, chcieliśmy odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań, które często zadawane są przez internautów na różnego rodzaju forach tematycznych. 

Gdzie kupić szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne to produkt ogólnodostępny. Znajdziemy, je zarówno w drogeriach kosmetycznych, jak i supermarketach oraz aptekach. Jednak, jeżeli zależy nam na korzystnej cenie, wówczas powinniśmy wybrać się na zakupy w internecie.

Szczoteczki elektryczne w zestawie

Czy szczoteczki działają wybielająco? 

Szczoteczki elektryczne zapewniają przede wszystkim większą dokładność, co może wpływać na kolor szkliwa, jednak nie mają działania wybielającego. Jeżeli zależy nam na takim efekcie, trzeba sięgnąć po specjalne pasty do zębów. Można również rozważyć domowe metody wybielania zębów lub wybrać się do stomatologa. 

Mamy nadzieję, że znacząco przybliżyliśmy temat elektrycznych szczoteczek do zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej to niezwykle ważny aspekt życia każdego z nas. Niezależnie od tego, ile mamy lat, czy jakim budżetem dysponujemy. Nieleczone zęby, pełne ubytków i próchnicy, mogą powodować szereg dodatkowych schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here