Dane dotyczące czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem. Na szczęście, jest jeszcze spora moli książkowych, które starają się kultywować tę tradycję. Dla wielu osób, żadna cyfrowa wersja, nie zastąpi drukowanej tradycyjnej powieści. To właśnie ku tej grupie, chylimy się w tym artykule. Księgarnia internetowa czy stacjonarna? Postaramy się przeanalizować, gdzie można kupić topowe tytuły w przystępnej cenie. 

Za co uwielbiamy stacjonarne księgarnie? 

W wielu polskich miastach spotkamy księgarnie stacjonarne, które cieszą się wieloletnią tradycją. Jedna z najstarszych, obchodziła w tamtym roku swoje 170 urodziny. Nie dziwi, więc, że nadal jest sporo zwolenników czytania książek w wersji papierowej. Chociaż w dzisiejszych czasach zakupy w internecie, zdominowały handel, nadal jest spora część osób, które nie wyobrażają sobie, kupowania książek w sieci. Za co kochamy księgarnie stacjonarne? Przede wszystkim za niepowtarzalny klimat. To tam, poczujemy niezwykły zapach papieru, znajdziemy tytuły, o których wcześniej nie słyszeliśmy i porozmawiamy z obsługą. Tym, co jest jeszcze niezwykłe w takich miejscach, jest pewnego rodzaju urok. Przeważnie, gdy odwiedzany lokalną, najlepiej mniejszą księgarnię, towarzyszy jej cisza lub relaksująca muzyka, czego niestety nie możemy powiedzieć, o dużych sieciówkach. Dla wielu osób, odwiedziny w księgarni, to swoista tradycja. Zagorzali czytelnicy potrafią spędzać kilka godzin, przeglądając propozycje różnych autorów i szukając ciekawych tytułów.

Księgarnia internetowa
fot. pixabay.com

Księgarnia internetowa czy stacjonarna? 

Pomimo całej sympatii do punktów stacjonarnych, spora część czytelników, przyniosła już dawno swoje zakupy do sieci. Dlaczego to właśnie tam przeważnie kupujemy książki? Otóż odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna i dotyczy ona ceny. Księgarnie online bardzo często kuszą korzystniejszą ofertą, na którą składa się wiele czynników. Przede wszystkim każdy punkt sprzedaży stacjonarne musimy ponosić koszty związane z wynajem i pracownikami. Z kolei e-sklepy całkowicie z tego rezygnują, ponadto potrzebują o wiele mniej rąk do pracy. To w konsekwencji wpływa na marżę, którą narzucają księgarnie. 

Powyższe czynniki, jednak wcale nie oznaczają tego, że w księgarni stacjonarnej zapłacimy. Wystarczy dobre rozeznanie rynku i wyczekiwana promocja. Księgarnie często oferują wysokie zniżki czytelnikom, którzy kupują wiele książek. Ponadto, możemy znaleźć w nich prawdziwe perełki, których już dawno nie ma w sprzedaży, a na półce zachowała się ostatnia półka. Mniej chodliwe tytuły dostaniemy nawet za 5 zł, dlatego nie należy z góry zakładać, że w internecie zawsze jest taniej. 

Księgarnie online: jak szukać promocji?

Książki kryminalne, romanse, bajki dla dzieci – niezależnie od tego, którego gatunku poszukujemy, warto skorzystać z porównywarek cenowych lub serwisów aukcyjnych. Są to miejsca, w których z łatwością posortujemy propozycje według kosztów z wysyłką, więc z łatwością znajdziemy najlepsze rozwiązanie. 

Warto pamiętać, że w przypadku zakupu jednej książki, zakupy internetowe, nie zawsze będą opłacalne. Chyba że księgarnia aktualnie oferuje darmową wysyłkę. Często musimy zapłacić około 10 złotych, co sprawia, że lepiej wybrać się do punktu stacjonarnego. Polecamy zatem, aby składać zamówienia w większych ilościach. Ponadto, jest wiele tanich księgarni, które działają na zasadzie 2+1, czyli płacimy za dwie książki, a trzecią dostajemy w prezencie.

Księgarnia internetowa czy stacjonarna
fot. pixabay.com

Książki to także dobry pomysł dla prezent dla babci lub dziadka. Stymulują wyobraźnie, pobudzają kreatywność i pozwalają na oderwanie się od codziennych trosk. Jest to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu przez dzieci, które każdego dnia kuszone są różnymi bodźcami elektrycznymi. Na temat korzystnego wpływu czytania powstało już wiele ciekawych publikacji naukowych, z którymi warto się zapoznać. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł, choć trochę zachęcił Was do czytania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here