Robot sprzątający to niewątpliwe jeden z najlepszych domowych pomocników. Z łatwością dociera w trudno dostępne miejsca i pozwala zaoszczędzić czas na sprzątaniu. Jak, każdy sprzęt, także robot, posiada swoje mocne i słabe strony. Czy urządzenie, które za nas odkurza może, mieć wady? Kiedy robot sprzątający sprawdza się najlepiej i ile kosztuje? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w naszym najnowszym artykule. 

Robot sprzątający: wszystko, co warto wiedzieć 

Gdy kilkanaście lat temu pierwsza firma wprowadzała do sprzedaży roboty sprzątające, konsumenci wcale nie reagowali zbyt entuzjastycznie. Nie był to, co prawda produkt pierwszej potrzeby jednak z czasem zyskał sporą grupę zwolenników. W tej chwili możemy wybierać spośród wielu różnych modeli, które wyróżniają się rozmaitymi funkcjami. Ten rodzaj odkurzacza różni się od tradycyjnego rodzaju tego urządzenia przede wszystkim rozmiarem i sposobem obsługi. Za sprawą swoich małych gabarytów bez trudu dociera w trudno dostępne miejsca takie jak np.: podłoga pod szafkami czy łóżkiem, dzięki czemu znacząco ułatwia utrzymanie porządku. Wystarczy odpowiednio go zaprogramować, a resztę odkurzacz wykona za nas. Ciekawostką może być także informacja dotycząca ładowania. Jeżeli sprzęt nie dokończy sprzątania, to po ponownym naładowaniu w stacji dokującej, wróci automatycznie w miejsce, w którym przerwano pracę. Taką funkcję posiada ponad 90 proc. modeli robotów sprzątających dostępnych na naszym rynku

Robot sprzątający informacje
fot. pixabay.com

.

Czy robot sprzątający nie obija mebli i nie spada z wysokości?

Wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem robota sprzątającego, myśli o tym, czy urządzenie nie obija mebli. Kolejną niepewność budzą schody, z których po prostu może spaść. Celowo połączyliśmy te dwa pytania w jednym zagadnieniu, ponieważ w każdej z tych sytuacji zadziała to samo zabezpieczenie. Zaawansowana technologia sprawia, że robot samodzielnie rozpoznaje tysiące różnych obiektów, które mija. Dzięki temu nie uderza w ściany, przesuwa się z dala od schodów, czy innych, większych przedmiotów, które mogą znajdować się na podłodze. 

Zakup robota sprzątającego: gdzie i kiedy 

Ceny robotów sprzątających mogą znacznie różnić się od siebie. Wpływa na to wiele czynników: od producenta, przez zastosowaną technologię, skończywszy na kolorze. Takie urządzenia spotkamy najczęściej w sklepach, które oferują sprzęt AGD i RTV. Duży wybór i korzystne ceny to z pewnością domena zakupów internetowych. Świetnym pomysłem może okazać się outlet online, który często udostępnia sprzęty pochodzące np. z wystawek w o wiele niższej cenie. 

Robot sprzątający: wady i zalety 

Gdy już wiemy, jak działa robot sprzątający oraz gdzie go kupić, warto przejść do głównego tematu naszego artykułu, czyli wskazania wad i zalet tego urządzenia. 

Robot sprzątający wady
fot. pixabay.com

Zalety robota sprzątającego 

Najważniejszą zaletą robota jest przede wszystkim to, że pomaga nam utrzymać porządek, bez wysiłku fizycznego i ingerencji z naszej strony. Wystarczy go zaprogramować i gotowe! Tym samym jest to niezwykle ważna cecha, jeżeli chcemy stworzyć bezpieczne i higieniczne warunki życia dla dzieci oraz alergików. 

Wśród pozytywów nie powinniśmy także zapominać o kwestii energooszczędności. Z tego względu robot doskonale sprawdza się w dużych domach, gdzie ilość pomieszczeń do posprzątania jest dużo większa, aniżeli w M2. 

Ostatnią rzeczą, którą chcielibyśmy podkreślić, jest swoboda związana z dotarciem w ciężko dostępne miejsca takie jak podłogi pod sofą czy szafką na telewizor. To z kolei przydatne rozwiązanie dla osób starszych i po kontuzjach, które nie mogą się schylać. 

Wady robota sprzątającego 

Niezależnie, o czym piszemy: suszarki do włosów, telewizory, pralki te i wiele innych urządzeń, w tym także roboty sprzątające, mogą mieć swoje wady. Jakie minusy płyną z zakupu tego sprzętu? Wśród najczęściej spotykanych wypowiedzi użytkowników, bardzo często podkreślana jest naprawa po gwarancji. Najczęściej części zamienne do robota sprzątającego są drogie, dlatego konserwacja może okazać się naprawdę kosztowna.

Drugą, przeważnie wskazywaną wadą, jest dokładność. Jednak ten czynnik w dużej mierze zależy od posiadanego modelu. Zdarza się, że na takich powierzchniach jak chociażby miękkie dywany odkurzacz może po prostu pominąć niektóre zabrudzenia, przez co musimy samodzielnie posprzątać. 

Jak zatem widać liczba minusów, jest nieco mniejsza, aniżeli plusów, jednak wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here