Na każdym kroku możemy zobaczyć treningi z wykorzystaniem taśm do ćwiczeń, które polecane są przez wielu sportowców. Chociaż w internecie nie brakuje filmów podpowiadających, jak je stosować, to nadal wokół nich pojawia się sporo pytań. Jakie korzyści dają gumy do ćwiczeń? Gdzie najlepiej je kupić? Te i kilka dodatkowych zagadnień opisujemy w naszym najnowszym wpisie. 

Czym są gumy do ćwiczeń? 

W gwoli ścisłości warto na początku doprecyzować, że gumy do ćwiczeń występują również pod nazwą gum lub taśm treningowych. Na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie i kojarzą się bardziej z relaksem. Jednak po głębszej analizie z pewnością przekonacie się, że jest inaczej. Gumy do ćwiczeń to nic innego jak gumowe opaski, które służą do naciągania. Ich różnorodność sprawia, że wykorzystywane są podczas treningów wielu partii ciała, co zapewne przekłada się na ich popularność. Możemy spotkać zarówno na siłowni, jak i w przypadku domowych stref ćwiczeń.

Dla kogo polecane są treningi z taśmami? 

Ten rodzaj aktywności polecany jest nie tylko zaawansowanym sportowcom, ale także osobom, które chcą popracować nad swoją kondycją. Pomagają poprawić gibkość i elastyczność mięśni oraz znacząco przekładają się na ich wytrzymałość.

Gumy do ćwiczeń - pilatess
fot. pixabay.com

Jakie są zalety trenowania z gumami? 

Przede wszystkim warto podkreślić cenę tego produktu. Sprzęt do ćwiczeń w domu bywa naprawdę drogi, szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy zainwestować w takie rozwiązania, jak bieżnia czy rowerek stacjonarny. W przypadku taśm treningowych, jest zupełnie inaczej. Ich cena waha się w zależności do rodzaju, jednak najtańsze i dobre jakościowo propozycje, zaczynają się od 20 złotych. 

Kolejna zaleta, która wymaga podkreślenia to wielozadaniowość, o której wspominaliśmy już na początku. Gumy do ćwiczeń umożliwiają trenowania różnych partii ciała od mięśni rąk i nóg, przez mięśnie brzucha oraz pleców. Dzięki temu możemy wykonywać różnorodne aktywności.

Warto wspomnieć, że taśmy doskonale sprawdzają się w przypadku rehabilitacji. Coraz częściej wykorzystywane są do pobudzania mięśni oraz budowania ich siły. Zdarza się, że pomagają w pracy nad prostą postawą. 

Jakie taśmy do ćwiczeń wybrać?

Wielu osobom wydaje się, że wszystkie taśmy do ćwiczeń są takie same i różnią się tylko kolorem. W rezultacie, jest nieco inaczej, dlatego przed zakupami, warto zaznajomić się z naszymi wskazówkami. 

Po pierwsze: szerokość taśmy 

Im guma do ćwiczeń jest szersza, tym trudniej ją naciągnąć. Co prawda, nie ma jednego konkretnego modelu taśm dla danego użytkownika, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wykonujemy. Wśród najpopularniejszych wymiarów możemy spotkać poniższe:

  • mały opór – 9kg / szerokość 13 mm
  • przeciętny opór – 16 kg / szerokość 22 mm
  • średni opór – 25 kg / szerokość 32 mm
  • wysoki opór – 55 kg / szerokość 64 mm
Gumy do ćwiczeń - zalety
fot. pixabay.com

Po drugie: kolor gumy do ćwiczeń

Czy kolor taśmy ma znaczenie? Tak i to bardzo ważne! Każdy producent oznacza dany rodzaj gumy innym kolorem, więc to parametrami, a nie barwą powinniśmy się kierować. Jeżeli nie wiem, do którego oporu przypisać poszukiwany model, warto zapytać o poradę sprzedawcę. 

Po trzecie: materiał 

Na rynku możemy spotkać najczęściej dwa rodzaje gum do ćwiczeń, jeżeli chodzi o zastosowany materiał. Pierwsze (często droższe): wykonywane są z lateksu, dzięki czemu nie ulegają szybko uszkodzeniom. Drugie: powstają z tanich zamienników (czasami zawierają domieszkę lateksu) i są zdecydowanie słabsze. Jeżeli zależy nam na jakości i niezawodowości, wówczas pierwsza propozycja będzie o wiele lepsza.

Gdzie kupić gumy do ćwiczeń?

Każdy sprzęt sportowy najlepiej kupić w dedykowanym sklepie. Gdy nie mamy wątpliwości, co do wyboru, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie oferty internetowej. Ponadto, należy zadbać jeszcze o jedną kwestię, jaką jest higiena. Podczas aktywności fizycznej ciało poci się i brudzie. Na skutek tego wszelkie bakterie i zanieczyszczenia przechodzą na maty do ćwiczeń  i sprzęty, dlatego w trakcie zakupów, powinno się sięgnąć po dodatkowe środki do czyszczenia domowych akcesoriów sportowych. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here