Znaczna część sportowców decyduje się na to, aby w swoich czterech kątach stworzyć małą siłownię. Powodów takiej decyzji jest wiele. Jedni nie lubią ćwiczyć przy innych, drudzy wolą ograniczyć miesięczne wydatki. Niezależnie od tego, jaki czynnik wpływa na taką decyzję, bardzo ważne jest to, aby przed zakupem sprzętów odpowiednio się do tego przygotować. Czy bieżnia domowa to dobry sposób na poprawę kondycji? Jakie parametry są najważniejsze? Gdzie ją kupić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziecie w naszym najnowszym artykule. 

Bieżnia domowa i zalety jej posiadania 

Najważniejszym atutem płynącym z posiadania bieżni domowej jest to, że możemy swobodnie uprawiać sport bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wiele osób nie lubi, czy też nie może biegać przy niższych temperaturach, dlatego wybierają się na siłownię lub inwestują we własny sprzęt do ćwiczeń

Kolejna zaleta to ogólna wygoda. Zamiast pilnować godzin otwarcia siłowni i pędzić do niej przed pracą lub po, możemy zacząć ćwiczyć tak naprawdę w każdym momencie. Z muzyką na cały regulator, przy ulubionym serialu albo o późnych godzinach nocnych. Tak naprawdę tylko od nas zależy, jak często i kiedy ćwiczymy. 

Wymieniając korzyści płynące z domowej siłowni nie należy zapominać także o zdrowiu. Regularne ćwiczenia to nie tylko piękna sylwetka, to każde lepsza kondycja, mniejsza tkanka tłuszczowa i dobry metabolizm. Nie wspominając już o jędrności skóry i jej odżywieniu. 

Bieżnia domowa: zdrowie
fot. pixabay.com

Liczba zalet jest z pewnością większa, jednak powyżej wskazaliśmy te, które najczęściej wskazywane są przez posiadaczy bieżni do ćwiczeń. 

Jak wybrać dobrą bieżnię do domu?

Tylko starannie przemyślany wybór sprawi, że zakupiony sprzęt będzie spełniał swoją rolę i nasze oczekiwania. Dlatego zanim skusi nas sezonowa promocja, warto zaczerpnąć nieco wiedzy.  

Określ miejsce 

Bieżnia powinna zapewnić nam pełną swobodę podczas ćwiczeń. Z tego względu trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie będzie na co dzień stała. Można nawet pokusić się o wymierzenie powierzchni, aby wiedzieć, jakimi możliwościami dysponujemy. Jeżeli borykam się z mniejszymi lub wąskimi pomieszczeniami, wówczas dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po małą bieżnie składaną. To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród osób, które nie chcą dodatkowo zagradzać przestrzeni. 

Oczekiwania a możliwości 

Ze względu na funkcje i zastosowanie możemy wyróżnić tak naprawdę 3 rodzaje bieżni: domową, klubową i profesjonalną. Bardzo często w ferworze motywacji i adrenaliny osoby, które do tej pory nie biegały inwestują w najdroższy oraz zaawansowany sprzęt. Jeżeli nie mamy pewności związanej z tym, że będziemy uprawiać bieganie regularnie, warto na początku zainwestować w nieco tańsze urządzenia. 

Skorzystaj z pomocy ekspertów 

Bieżnie domowe dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Wiele z nich posiada doświadczonych pracowników, którzy służą radą w zakresie zakupów. Gdy nie wiem, jaki model wybrać oraz, na których kwestiach technicznych warto się skupić, skorzystanie z takiej pomocy, będzie bardzo cenne. 

Nie zapomnij o parametrach

Możemy wskazać 3 najważniejsze czynniki, które każdy powinien rozważyć, podczas zakupu bieżni domowej. Wszystkie z nich, pokrótce opisaliśmy poniżej. 

  • WYMIARY 

Na obszar bieżni składa się jej długość i szerokość, a także kąt nachylenia. Finalna decyzja zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. Powszechnie mówi się jednak o tym, że optymalnym rozwiązaniem będzie zakup tej o szerokości 46 cm. 

  • RAMA BIEŻNI 

W tym przypadku mówimy o dopuszczalnym obciążeniu bieżni. Bardzo ważne jest to, aby sięgać po tę, której nośność jest większa niż nasza waga. Załóżmy, że wynosi ona obecnie 70 kg, wówczas warto wybrać taką , która będzie w stanie komfortowo działać przy obciążeniu 90 – 100 g. 

  • CZUJNIK TĘTNA / OPROGRAMOWANIE 

Większość bieżni pokazuje prędkość podczas biegu oraz czas trwania ćwiczeń. Nowoczesne modele zostały wzbogacone o szereg dodatkowych opcji. Spalone kalorie, tempo, synchronizacja z urządzeniem mobilnym – te i wiele innych możliwości, mogą znacząco ułatwić codzienne korzystanie. Jeżeli zależy nam na któryś parametrach, trzeba koniecznie sprawdzić, czy dany model posiada takie funkcje. 

 

Bieżnia domowa
fot. pixabay.com

Dodatkowa wskazówka 

Niezależnie od tego, co planujemy zakupić: gumy do ćwiczeń, matę do fitnessu, czy też rower albo bieżnię, najważniejsze jest to, aby dokładnie inwestycję tę przemyśleć. Wiele cennych rad, mogą udzielić także osoby, które pracują na co dzień, jak trenerzy personalni. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here