Kuchnia bardzo często określana jest jako serca domu. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy każdego dnia dużo czasu. Przygotowujemy obiady, urządzamy wędrówki do lodówki podczas oglądania serialu, czy zaparzamy poranną kawę i herbatę. Nie dziwi więc, że każda pani domu oczekuje od tego pomieszczenia nie tylko estetyki, ale także funkcjonalności. Jakie akcesoria kuchenne stanowią must have domu i mieszkania? Podpowiadamy w tym poradniku.

Czym są akcesoria kuchenne?

W gwoli ścisłości, warto na początku określić, czym tak naprawdę są akcesoria kuchenne. Czy będą to sprzęty AGD? A może sztućce? Otóż do tej grupy, zaliczymy wszystkie podstawowe przybory kuchenne, bez których gotowanie wcale nie byłoby tak łatwe i przyjemne. Zatem będą to wszelkiego rodzaju cedzaki, ubijaki i chochle. 

akcesoria kuchenne i garnek

Pozostałe rzeczy, czyli meble kuchenne na wymiar, zmywarki, ekspresy do kawy i blendery to po prostu większe elementy wyposażenia kuchni, od których przeważnie zaczynamy nasze zakupy. Wbrew pozorom, wybór akcesoriów jest bardzo ważny. To z czego powstały oraz co znajduje się w zestawie, może znacząco przełożyć się na funkcjonalność. 

Akcesoria kuchenne: jakie kupić i na co zwrócić uwagę?

Zanim pokusimy się o zamówienie konkretnego zestawu, koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, z którego został wykonany. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, które trzeba poznać. 

Akcesoria kuchenne z drewna 

Drewno to materiał, który stosowany jest do produkcji naczyń i akcesoriów kuchennych od zarania dziejów. Można chyba, śmiało pokusić się o stwierdzenie, że pierwsze łyżki, czy kupki powstawały właśnie z niego. Do dzisiaj gości w wielu polskich domach. Duże łopatki z drewna to świetne rozwiązanie, jeżeli korzystamy z naczyń teflonowych. Mieszając czy przewracając potrawę na drugą stronę, nie rysujemy powierzchni, dzięki czemu substancje rakotwórcze nie zagrażają naszemu zdrowiu. Ponadto, wszelkie przybory kuchenne z drewna, wyróżnia ponadczasowa wytrzymałość. Doskonale wpisują się w klimat każdych wnętrz. Niezależnie od tego, czy urządzamy kuchnie w stylu skandynawskim, czy boho. 

Minusem tego materiału mogą być jedynie bakterie, które powstają przy nieodpowiedniej pielęgnacji. Musimy pamiętać, że akcesoria kuchenne z drewna nie mogą być długo moczone w wodzie, ponieważ to doskonałe środowisko do powstawania wszelkich drobnoustrojów. Ponadto, zdarza się, że łyżki pochłaniając tłuszcz, zabierają również różne zapachy, przez co później, po prostu brzydko pachną. Aby tego uniknąć, warto zaimpregnować akcesoria z drewna za pomocą nacierania olejem. 

akcesoria kuchenne rodzaje tworzyw

Przybory kuchenne z plastiku 

To tworzywo budzi najwięcej kontrowersji. Z jednej strony akcesoria z plastiku mogą być bardziej wytrzymałe i nadają się do mycia w zmywarce, z drugiej natomiast mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia związki. Plastikowe przybory kuchenne wytwarzane są przeważnie z polietylenu odpornego na wysokie temperatury. Nie nasiąkają wodą i chronią przed rozwojem bakterii. Wiele z nich, szczególnie te z najniższej półki cenowej, zawierają bisfenol A, który doprowadza do otyłości i zmian hormonalnych. Szczególnie wątpliwy jest nylon. Przeprowadzono sporo badań, które jasno potwierdzają jego właściwości rakotwórcze. Polecamy zatem, aby sięgać po najlepszej jakości przybory kuchenne z plastiku, które nie zawierają szkodliwych związków chemicznych.

Łopatki, cedzaki i chochle z silikonu 

W całym zestawieniu to właśnie silikon będzie najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym materiałem. Powstają z niego różne akcesoria kuchenne: od wałków, przez łopatki, skończywszy na trzepakach. Warto jednak wybierać oferty sprawdzonych producentów, którzy posiadają certyfikaty zezwalające na kontakt z żywnością. Zaletą silikonu jest odporność na niskie i wysokie temperatury. Materiał nie wchodzi w żadne niepożądane reakcje oraz nie wytwarza szkodliwych substancji, ponadto łatwo utrzymać go w czystości. 

Jak zatem widać, wybór nawet najdrobniejszy elementów wyposażenia kuchni, powinien być starannie przemyślany. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here